Facebook Pixel Προμηθέας - ΑΕΚ: Ο Προμηθέας πήρε το θρίλερ στην παράταση και έστειλε... σπίτι την ΑΕΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-05-25 19:18:00

Ο Προμηθέας πήρε το θρίλερ στην παράταση και έστειλε... σπίτι την ΑΕΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 77-75 στην παράταση στο συγκλονιστικό παιχνίδι με την Ένωση, έκλεισε τη σειρά των πλέι οφ με σκορ 2-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Προμηθέας - ΑΕΚ: Στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League πέρασε ο Προμηθέας, που νίκησε 77-75 την ΑΕΚ και την απέκλεισε από τη συνέχεια.

Ο Προμηθέας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς και χάρη σε Γκίκα-Φόστερ, που συνδέθηκαν με το καλάθι, έχτισε διαφορά (9-3, 4'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Κολόμ, αλλά ο Αγραβάνης δεν το επέτρεψε (12-6, 6'). Η Ένωση είχε υπομονή στο παιχνίδι της και βρήκε λύσεις με Ράουτινς-Κουζέλογλου, περνώντας μπροστά στο σκορ (13-14, 8'). Ο Προμηθέας όμως έμεινε στο πλάνο του και με τον Φόστερ μπροστάρη και τον Αγραβάνη να «μιλάει» στο τέλος της περιόδου κατάφερε να πάρει διαφορά 5 πόντων στο φινάλε για το 20-15.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένταση στην άμυνά της και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ράουτινς να είναι αποτελεσματικός από τη γραμμή των βολών (22-22, 12'). Ο Προμηθέας ανέκτησε τον έλεγχο και απάντησε με επί μέρους 6-0 από Αγραβάνη και Χαντ (28-22, 14'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν ένα επί μέρους 7-0 που την έβαλε σε θέση οδηγού με τρίποντο του Ανγκόλα (28-29, 16'). Από το σημείο εκείνο ο Προμηθέας ανέβασε στροφές. Ο Σίμπσον «συνδέθηκε» με το καλάθι και με τους Γκραντ-Ρέι να ακολουθούν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, με τους Πατρινούς να κλείνουν ιδανικά το πρώτο μέρος για το 39-29.

Ο Κολόμ σκόραρε με τρίποντο και η ΑΕΚ έδειξε σφυγμό στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (43-36, 21'). Ο Προμηθέας απάντησε όμως με Γκραντ και Σίμπσον (47-36, 24'). Ο Ανγκόλα προσπάθησε να κρατήσει την ΑΕΚ κοντά στο σκορ με δικές του ενέργειες (51-43, 25'). Οι γηπεδούχοι όμως κρατούσαν τον έλεγχο χάρη στον Αγραβάνη (57-45, 28'). Η ΑΕΚ μείωσε με Ανγκόλα και Χάμερ για το 57-48 της τρίτης περιόδου.

Ο Ανγκόλα μπήκε ορεξάτος στην τέταρτη περίοδο κρατώντας την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (57-51, 31'). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις με τον Γκραντ και ανέβασε ξανά τη διαφορά (60-51, 33'). Ο Ράουιτνς φώναξε παρών και με δικό του σουτ μείωσε (62-56, 34'). Ο Γκραντ φώναξε και πάλι παρών για το +9 της ομάδας του (65-56, 35'). Η ΑΕΚ δεν έχασε την επαφή της με το σκορ. Ανγκόλα και Κολόμ ανέλαβαν δράση και η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει (65-62, 37'). Οι διαδοχικές άστοχες προσπάθειες του Προμηθέα έβαλαν την ΑΕΚ για τα καλά στο ματς, με τον Ανγκόλα να ισοφαρίσει 32,5'' για το τέλος με 1/2 βολές (65-65). Ο Ανγκόλα έκλεψε τη μπάλα, αλλά στην επίθεση της ΑΕΚ ο Γκραντ διάβασε τη σκέψη του Κολομβιανού και έκλεψε. Ο Προμηθέας είχε την τελευταία επίθεση, όμως Φόστερ και Ρέι έκαναν λάθη και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Η ΑΕΚ μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να φτάσει σε προβάδισμα της τάξεως των 3 πόντων με τον Πετρόπουλο (70-73, 42'). Η απάντηση ήταν άμεση με ένα μεγάλο σουτ του Ρέι (73-73, 43'). Ο Κολόμ έβαλε και πάλι την ΑΕΚ μπροστά, αλλά ο Τζεράι Γκραντ ισοφάρισε με γκολ-φάουλ (75-75, 43'). Ο Σίμπσον με βολές ανέτρεψε το σκηνικό (77-75), ενώ στη συνέχεια ο Άντριτς κέρδισε επίθετικό φάουλ (36,4'' για το τέλος). Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς όμως το τρίποντο του Ανγκόλα δεν βρήκε στόχο, με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κδ), 77-75 (α'παρ).