Facebook Pixel Sportdog.gr | "Τυφώνας" Ντόντσιτς σάρωσε την Ουγγαρία- Τρίποντο από το κέντρο- Νίκη... μισή πρόκριση το Ισραήλ (Vid)
| 2022-09-04 00:29:00

Η Σλοβενία νίκησε την Ουγγαρία 103-88 και ανέβηκε στο 2-0. όπως και το Ισραήλ, που επικράτησε της Ολλανδίας με 74-67.

Ουγγαρία - Σλοβενία 88-103

H Σλοβενία μετέτρεψε σε... σάκο του μποξ την Ουγγαρία, επικρατώντας με το εύκολο 103-88 και τον Λούκα Ντόντσιτς έκανε και πάλι... πάρτι (20π., 7 ριμπ., 7 ασ.).

Πέρα από τον «Luka Magic», η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς είχε με διψήφιο αριθμό πόντων τους Κλέμεν Πρέπελιτς (14 π.), Γιάκα Μπλάζιτς (11 π.), Βλάτκο Τσάντσαρ (11 π.), Ζίκα Ντίμεκ (11 π.) και Έντο Μούριτς (11 π.).

Από την πλευρά της Ουγγαρίας, που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του ματς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζόταν Περλ με 18 πόντους, με τον Μίκαελ Χόπκινς να προσθέτει άλλους 14 πόντους.

H Σλοβενία μπήκε στο ματς με το πόδι πατημένο στο... γκάζι, δείχνοντας από την αρχή την διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η «παρέα» του Ντόντιτς προηγήθηκε με 2-13 στο 5' και με 5-18 στο 7', με τον Μπλάζιτς να κάνει... πάρτι από στην περιφέρεια με 3/5 τρίποντα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-29, με τους Σλοβένους να βάζουν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με την Σλοβενία να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να φτάνει στο 15' στις παρυφές των 20 πόντων 22-41, με την Ουγγαρία να δυσκολεύεται να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Η ομάδα του Ίβκοβιτς είχε παραδοθεί πλήρως, με τον Ντόντσιτς να κάνει μία από τα... ίδια, έχοντας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και την Σλοβενία να προηγείται με 33-54.

Τα κέφια του «Luka magic» κορυφώθηκαν στην τρίτη περίοδο, με των Μάβερικς να «ξεδιπλώνει» στο παρκέ την κλάση του και να φτάνει στις παρυφές του triple double, έχοντας 20 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ, με την Σλοβενία να αυξάνει ολοένα τη διαφορά και να γράφει το 57-86 στο 29' και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 60-88.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού όλα είχαν κριθεί με τον ενδιαφέρον να στρέφεται πλέον στο που θα σταματήσει η Σλοβενία, αφού ο Σέκουλιτς έδωσε ανάσες στον Ντόντσιτς, με το τελικό 103-88 να δίνει τη νίκη στους Σλοεβένους, που έκαναν το 2/2 στο Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 33-54, 60-88, 88-103

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Ολλανδία - Ισραήλ 67-74

Ο Ντένι Άβντιγια πήρε την κατάσταση στα χέρια του και το Ισραήλ με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έφερε τούμπα το ματς με την Ολλανδία, κάνοντας το 2Χ2 στο Eurobasket (74-67).

Το Ισραήλ σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα έδειξε πως είναι ομάδα με μέταλλο. Οι παίκτες του Γκάι Γκούντες βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς, είδαν την Ολλανδία να χτίζει διψήφια διαφορά και να ελέγχει το τέμπο, όμως την κρίσιμη ώρα «μίλησε» η ποιότητα ενός σπουδαίου παίκτη.

Ο Ντένι Άβντιγια πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο φόργουορντ των Ουάσιγκτον Ουίζαρντς στο δεύτερο μέρος ήταν κομβικός και έδωσε το σήμα για την ανατροπή των Ισραηλινών. Που δεν άργησε να έρθει στην τρίτη περίοδο.

Οι Ισραηλινοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά την μεγάλη προσπάθεια των Ολλανδών να ανατρέψουν την κατάσταση, κράτησαν τον έλεγχο και πήραν μια σημαντική νίκη, παραμένοντας αήττητοι στο Eurobasket.

Ο Άβντιγια με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6-11 σουτ ηγήθηκε για την ομάδα του, με τον Γιαμ Μαντάρ (14π) να πλαισιώνει τον συμπαίκτη του σε ακόμα ένα παιχνίδι στον όμιλο. Εξίσου σημαντική και η παρουσία του Σόρκιν με 10 πόντυος.

Από την Ολλανδία, το δίδυμο Ουόρθι Ντε Γιονγκ (12π, 4ρ) και Σάρλον Κλουφ (11 πόντοι) ξεχώρισε αλλά δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την 2η ήττα των Οράνιε στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 51-50, 67-74.