Facebook Pixel Eurobasket 2022: Ξύλο, αποβολές και θρίλερ - Η Γεωργία "ξέρανε" Τουρκία μετά από δύο παρατάσεις και... 2,5 ώρες! (Vid)
| 2022-09-04 22:52:00

Δραματική νίκη για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, με 88-83 στη δεύτερη παράταση!

Eurobasket 2022: Χρειάστηκαν να περάσουν σχεδόν 2,5 ώρες για να καταφέρει η γηπεδούχος Γεωργία να κάμψει την αντίσταση της Τουρκίας με 88-83 μετά από δύο παρατάσεις. Ζωντανή για πρόκριση η Γεωργία (1-2), πρώτη ήττα για Τουρκία (2-1) στον Α' όμιλο.

Το παιχνίδι, που σημαδεύτηκε από την ταυτόχρονη αποβολή των Φουρκάν Κορκμάζ και Ντούντα Σανάτζε, όπως και του Εργκίν Ατααμάν στα 20'' πριν το τέλος του αγώνα, κατέληξε στην ομάδα του Ηλία Ζούρου που έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, άντεξε στις απουσίες και πέτυχε μια νίκη που διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση.

Εκπληκτικό σερί 14-0 η Γεωργία

Η Γεωργία ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας το πάνω χέρι στο πρώτο πεντάλεπτο (10-12), όμως τα δύο διαδοχικά τρίποντα των Λάρκιν και Σανλί έφεραν την Τουρκία μπροστά με 18-12 και 25-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η απόσταση αυξήθηκε στο +10, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ηλία Ζούρου παίρνοντας σκορ από πολλούς παίκτες έτρεξε σερί 0-14 για το 29-33 και με αυτόν τον τρόπο έκλεισε το ημίχρονο στο 33-36.

Ήρωας ο Μαμουκελασβίλι

ΜακΦάντεν και Σερμαντίνι ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της και στο 43-51, όμως η Τουρκία με Σενγκούν και Μαχμούτογλου γύρισε στο παιχνίδι (59-59) και με τρεις βολές του Λάρκιν προσπέρασε με 63-62 στο 37', ενώ προηγήθηκε η δεκάλεπτη διακοπή με την αποβολή των Σανάτζε-Κορκμάζ.

Ο Μαμουκελασβίλι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (66-66 στο 39'), και στα 11'' πριν το φινάλε ο Λάρκιν με ατομική ενέργεια βρήκε τον Σενγκούν για το κάρφωμα και το 68-66. Ωστόσο, ο «Μαμου» έδωσε πάλι τη λύση στέλνοντας το ματς στην παράταση με μια δύσκολη προσπάθεια στην τελευταία επίθεση της Γεωργίας.

Το γύρισε ο ΜακΦάντεν

Στο εξτρά πεντάλεπτο η Γεωργία δεν βρήκε τις σωστές επιθετικές επιλογές, σε αντίθεση με την Τουρκία που το έκανε για το 74-69, αλλά τα δύο τρίποντα του ΜακΦάντεν έφερε τους γηπεδούχους μπροστά με 74-75 στο 44'.  Ο Σενγκούν είχε 1/3 βολές, με τον νατουραλιζέ Αμερικανό της Γεωργίας να χάνει τα επόμενα δύο τρίποντα.

Μετά από τρία λεπτά το σκορ έδειχνε 81-81, ο Μαμουκελασβίλι πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (81-84), ο Λάρκιν έχασε το δικό του τρίποντο ισοφάρισης στα 34'' και μετά την αποβολή του Εργκίν Αταμάν, που εκνευρίστηκε, η Γεωργία έβαλε τις βολές της και πήρε μια σπουδαία νίκη.