Facebook Pixel Sportdog.gr | Χωρίς αντίπαλο η Σερβία, στο... δρόμο της Ελλάδας με 4/4 (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-09-07 00:05:00

Χωρίς αντίπαλο η Σερβία, στο... δρόμο της Ελλάδας με 4/4 (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Σερβία διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στο EuroBasket 2022, επικρατώντας του Ισραήλ με σκορ 78-89 και κάνοντας το 4/4 στον Δ' όμιλο που διεξάγεται στην Τιφλίδα, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του γκρουπ ενώ εκκρεμεί το ματς με την Πολωνία πριν από τα νοκ άουτ.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-24 με μπροστάρη τον Νίκολα Γιόκιτς ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Βασίλιε Μίτσιτς σκόραρε για το 30-40 στα 3:29 για το ημίχρονο.

Οι Σέρβοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των Ισραηλινών, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-50, χάρη στο layup του Μάρκο Γκούντουριτς at the buzzer.

Ακολούθως το Ισραήλ πίεσε και προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως η Σερβία διατηρούσε ισχνό προβάδισμα. Ο Ντένι Αβντίγια ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 58-65 στο 30' ενώ ο Γιαμ Μαντάρ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 63-65 με τρίποντο στο 32'!

Παρ' όλα αυτά, οι Σέρβοι έχτισαν γρήγορα διψήφια διαφορά αφού ο Γιάραμαζ σκόραρε για το 63-73 στο 33'. Εν τέλει η Σερβία συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο EuroBasket 2022, επικρατώντας με σκορ 78-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-50, 58-65, 78-89.