Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Ερυθρόλευκη υπεροχή! "Καθάρισε" άνετα ο Ολυμπιακός και σήκωσε κούπα - Θέλει δουλειά ο ΠΑΟ (Vid)
| 2022-10-02 22:50:00

Ο Ολυμπιακός δείχνει να μην έχει... αντίπαλο στην Ελλάδα, μιας και κέρδισε εύκολα (67-52) τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Σούπερ Καπ, έχοντας πλουραλισμό στην επιθεσή του.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Συνεχίζοντας από εκεί που... σταμάτησε την περσινή σεζόν, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον τελικό του Σούπερ Καπ και κατέκτησε τον τίτλο με νίκη 67-52 επί του Παναθηναϊκού.

Αξίζει να σημειωθεί πως για ένα ακόμη ντέρμπι αιωνίων ο Σάσα Βεζένκοφ κυριάρχησε, μιας και τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ , ενώ αρκετά καθοριστικός ήταν και ο Φαλ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από εκεί και πέρα με τις βολές στο τέλος του ματς έγινε διψήφιος και ο Λαρεντζάκης από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ ο Κάνααν έμεινε στους 6 πόντους που σημείωσε μέσα σε 1΄ στο πρώτο δεκάλεπτο. Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό διασώθηκε ο Λι με 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (4/10 σουτ, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (2), Γκριγκόνις (0/11 σουτ, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκουντάιτις (0/2 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 6 (2), Φαλ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 11 (1/4 τρίποντα), Σλούκας 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 10/26 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 28 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/31 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 14/14 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα.Το ματς:

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τον Παναθηναϊκό, μιας και οι πράσινοι ξεκίνησαν το ματς με 9-2 στα πρώτα 3΄, σε ένα διάστημα που πήραν 7 πόντους από τον Ντέρικ Γουίλιαμς και 2 πόντους από τον Γιώργο Παπαγιάννη, κάτι που ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ μόλις στο 6.52 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου! Το time out του Γιώργου Μπαρτζώκα αφύπνισε τους παίκτες του Ολυμπιακού που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν πάρει σκορ μόλις από ένα δίποντο του Βεζένκοφ. Κάπως έτσι έτρεξαν 8-0 σερί σε λιγότερο από 3΄, χάρη σε δύο τρίποντα του Κάνααν και ένα ακόμη καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ. Το σερί μάλιστα έγινε και 10-0, χάρη σε κάρφωμα του Βεζένκοφ, ενώ η... επιθετική αιμορραγία των πράσινων σταμάτησε χάρη σε ένα ωραίο λέι απ του Παρίς Λι και ενώ δεν είχαν σκοράρει για περισσότερα από 3΄. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 18-15, μετά από 2 εύστοχες βολές του Άντριους και ένα χαμένο σουτ του Σλούκα στο τέλος του χρόνου.

To δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα γκολ φάουλ του Μπολομπόι στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα, όπου έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 6 πόντους. Το πρώτο πράσινο καλάθι ήρθε με τον Μποχωρίδη στον αφνιδιασμό, ενώ στη συνέχεια ο Έλληνας γκαρντ έβαλε και μακρινό τρίποντο. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 7-0 σερί με κάρφωμα του Παπαγιάννη που έκανε το 24-23 5΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η απάντηση από τον Ολυμπιακό ήρθε με τρίποντο του Λαρεντζάκη, με τον Ολυμπιακό να τρέχει νέο 7-0 και να κάνει το 30-24, χάρη σε νέο καλάθι του εξαιρετικού Μπολομπόι. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε χάρη σε 2 τρίποντα του Παρίς Λι μέσα σε 30 δευτερόλεπτα που έκανε το 32-32. Το 37-34 υπέρ του Ολυμπιακού στο ημίχρονο διαμορφώθηκε χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Μακίσικ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει διάθεση να καθαρίσει το ματς!  Κάτι που φάνηκε από το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι μετέτρεψαν το 34-37 σε 34-44 μέσα σε 2.30΄, χάρη σε ένα τρίποντο του Βεζένκοφ σε 2 προσωπικά καλάθια του Μουσταφά Φαλ! Η πρώτη... απόπειρα ανάσας για το Τριφύλλι ήρθε με ένα φάουλ στο τρίποντο που κέρδισε ο Γκριγκόνις και που έβαλε 2/3 βολές. Στη συνέχεια ο Γουόκαπ έβαλε τρίποντο... μαχαιριά, κάνοντας το 47-36, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο. Η τρίποντη απάντηση από τον Παναθηναίκό ήρθε με τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν αρκετά σε κάθε επίθεση που προσπαθούσε να αναπτύξει. Κάπως έτσι φτάσαμε στο +12 για τον Ολυμπιακό 2΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μετά από ένα ακόμη καλάθι του εξαιρετικού στο τρίτο δεκάλεπτο Μουσταφά Φαλ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και να μπαίνει μπροστά στο +13, κρατώντας τον Παναθηναϊκό μόλις στους 9 πόντους στο δεκάλεπτο!!!

To ματς ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Λαρεντζάκη, παρά το γεγονός ότι ο Μπαρτζώκας είχε ζητήσει να μη γίνει επίθεση.