Facebook Pixel Euroleague: Μόνο η Μακάμπι νίκησε στην έδρα της - Διπλά για Φενέρ, Αρμάνι και Μπασκόνι
| 2022-10-06 23:43:00

Μόνο η Μακάμπι νίκησε στην έδρα της - Διπλά για Φενέρ, Αρμάνι και Μπασκόνι

Με το δεξί ξεκίνησαν στη Euroleague στη νέα τους ομάδα Δημήτρης Ιτούδης και Νικ Καλάθης.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόρι Γεκιρί με 15 πόντους και 6/6 δίποντα, ακολούθησε ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 11 πόντους και ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για την Μπάγερν ο Οθέλο Χάντερ είχε 18 πόντους και ο Νικ Ουέιλερ-Μπαμπ 12.

Η επόμενη αγωνιστική (2η)

• Βίρτους Μπολόνια - Μπάγερν Μονάχου (13/10)
  • Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι Τελ Αβίβ (14/10)

Με ορμή και πολλή ενέργεια μπήκε στο παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε που προηγήθηκε με 0-7 και 6-17 χάρη στους Καλάθη και Πιέρ, αλλά είδε την Μπάγερν να επιστρέφει για το 19-21 στο 10'. Με την ίδια... συνταγή συνέχισε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανοίγοντας πάλι την απόσταση σε διψήφια νούμερα (23-36) με τον Γεκιρί να δίνει πόντους στη ρακέτα, όμως με Χάντερ και Ουίνστον οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-40 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η Φενέρ κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα. Κάπως έτσι σταθεροποίησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (44-57) και στην τέταρτη περίοδο την αύξησαν έως τους 20 πόντους (54-74), με τους Βαυαρούς να έχουν εγκαταλείψει από νωρίς κάθε προσπάθεια επανάκαμψης.

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74.

Καθάρισαν Πάνγκος και Μπάρον

Στη Γαλλία η Αρμάνι Μιλάνο τα βρήκε... σκούρα, αλλά έκανε τη δουλειά και μπήκε με το δεξί στη νέα Euroleague. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δυσκολεύτηκε ως το τέλος απέναντι στην Βιλερμπάν, όμως η ποιότητα του ρόστερ έπαιξε ρόλο.

Ο Μπίλι Μπάρον με 18 πόντους και ο Νικόλο Μέλι με 16 και 4 ριμπάουντ οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ιταλική ομάδα, την ίδια στιγμή που ο Νάντο Ντε Κολό «κουβάλησε» την Βιλερμπάν με 18 πόντους, όμως πέραν του΄Λάιτι (12π) και του Μάθιους (11π) δεν είχε άλλες βοήθειες.

Η Βιλερμπάν ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να χτίσει από νωρίς προβάδισμα, με τον Ντε Κολό μπροστάρη. Η άμυνα της Αρμάνι δεν είχε απαντήσεις και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Γάλλοι να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα της τάξεως των 9 πόντων (23-14). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους, που ανέβασαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (26-16, 12'). Η αντίδραση από πλευράς Αρμάνι ήταν άμεση, ο Μπάρον ανέλαβε δράση και με δικές του προσπάθειες η ιταλική ομάδα μάζεψε τη διαφορά για το 44-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νικόλο Μέλι ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος και η Αρμάνι Μιλάνο κατφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να χτίσει διαφορά (49-54, 25'). Η Βιλερμπάν δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και χάρη στον Μάθιους κατάφερε να μειώσει σε 54-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην Λιόν με την Αρμάνι να έχει τα ηνία, αλλά την Βιλερμπάν να την ακολουθεί σε απόσταση βολής (60-61, 36'). Οι βολές του Ντε Κολό σε κρίσιμο σημείο έβαλαν την Βιλερμπάν σε θέση οδηγού (62-61, 38'). Έξι διαδοχικοί πόντοι από Μπάρον και Πάνγκος όμως έφεραν την Αρμάνι στο +5 σε κρίσιμο σημείο (62-67, 54'' για το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69.

Εντυπωσίασε η Μπασκόνι!

Η Βαλένθια ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με δράση τον Πρέπελιτς έχτισε προβάδισμα (10-3, 4'). Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, με την Μπασκόνια να αντιδράει και χάρη στον Χάουαρντ να περνάει μπροστά στο σκορ (13-17, 7'). Ο Χάουαρντ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, αλλά Τζόουνς και Ριβέρο ανέλαβαν δράση, με την Βαλένθια να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα (21-19). Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ο Ράντεμπο με δικές του προσπάθειες έφερε την ομάδα του στο +9 (31-22, 13'). Η αντίδραση της Μπασκόνια ήταν άμεση και με μπροστάρη τον Κότσαρ το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (33-33, 17'). Η Μπασκόνια είχε το μομέντουμ και με τους Χάουαρντ-Κότσαρ να «συνδέονται» με το καλάθι έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα (33-39).

Οι Βάσκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, έχοντας το μομέντουμ του αγώνα. Ο Χάουαρντ παρέμενε αποτελεσματικός, για το +9 της Μπασκόνια (48-57, 27'). Η απάντηση της Βαλένθια ήρθε με επί μέρους 5-0 με τον Αλεξάντερ (53-57, 29'). Η κατάσταση δεν άλλαξε, με την Βαλένθια να ροκανίζει κι άλλο τη διαφορά με τον Πρέπελιτς (56-59). Η άμυνα των παικτών του Πεναρόγια ήταν αποτελεσματική και αυτό βοήθησε τους Βάσκους να χτίσουν προβάδισμα (60-66, 34'). Ο Κότσαρ συνέχισε να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους, με την διαφορά να ανεβαίνει (68-81, 39'). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα, με την Μαπσκόνια να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-39, 56-59, 71-81.

Το έκανε... θρίλερ η Μακάμπι

Πρώτος σκόρερ ο Μπόνζι Κόλσον με 16 πόντους, εξαιρετικός ο Λορένζο Μπράουν με 13 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Ουέιντ Μπόλντουιν έβαλε 15 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Κίναν Έβανς σταμάτησε στους 17 πόντους, ο Κεβάριους Χέις στους 16 και ο Τόμας Ντίμσα στους 13.

• Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις (14/10)

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με την Μακάμπι να φτάνει στο +6 (19-13), αλλά η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 0-7 με τον Χέις αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-27 καθώς ο Χίλιαρντ είχε τις απαντήσεις. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια μικρή διαφορά (35-42), όμως η Μακάμπι δεν άφησε να ξεφύγει κι άλλο το σκορ, μειώνοντας σε 46-48 στο ημίχρονο.

Το σύνολο του Οντέτ Κάτας επέστρεψε στο παρκέ θέλοντας να καθαρίσει το παιχνίδι. Με αποφασιστικότητα και σερί 11-0 με τον Κόλσον μπροστάρη πήγε στο 57-50 και λίγο μετά στο 65-53, με τους Λιθουανούς πάντως να μένουν κοντά στο σκορ (71-65 στο 30'). Κόλσον, Μπόλντουιν και Μπράουν ήταν σε καλή μέρα κρατώντας απόσταση ασφαλείας, όμως το τρίποντο του Ντίμσα έκανε το ματς ξανά ντέρμπι (80-76 στο 36') και ο ίδιος με καλάθι που μέτρησαν οι διαιτητές έδωσε το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις με 82-83 στο 1'27'' πριν το τέλος. Ο Πόιθρες έβαλε τις βολές του, ο Ντίμσα έκανε airball με τη Ζαλγκίρις να σπαταλάει την τελευταία επίθεση για να πάρει το διπλό.

Δεκάλεπτα:30-27, 46-48, 71-65, 84-83

Πηγή: sdna.gr