Facebook Pixel Sportdog.gr | "Τρένο" η Φενέρ - Τεράστιο διπλό με Μονακό σε ματς θρίλερ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-11-22 22:21:00

"Τρένο" η Φενέρ - Τεράστιο διπλό με Μονακό σε ματς θρίλερ (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μονακό με 96-93 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, παρότι στο τέλος απώλεσε διαφορά που ακούμπησε και το +20.

Πριν από την έναρξη του αγώνα το παιχνίδι είχε τον χαρακτηρισμό του «ντέρμπι κορυφής», καθώς οι Γάλλοι μπορούσαν να πιάσουν τους Τούρκους στη βαθμολογία αν τους κέρδιζαν. Ωστόσο, τα δεδομένα στο "Gaston Medecin" ήταν τελείως διαφορετικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τη διαβασμένη και... καλοκουρδισμένη ομάδα του Ιτούδη να έχει ξεκάθαρους ρόλους, κυριαρχία σε όλους τους τομείς για 30+ λεπτά (+19 στο φινάλε της 3ης περιόδου) και σκορ και κοντά στο καλάθι και μακριά από αυτό.

Βέβαια, στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά η ψύχραιμη και φορμαρισμένη Φενέρμπαχτσε δεν αστόχησε στις βολές, ενώ ο Μάικ Τζέιμς έχασε ένα τρίποντο at the buzzer. Έτσι, η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 8-1 με μια νέα επιθετική «παράσταση», ρίχνοντας το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς στο 6-3 και δίνοντάς του παράλληλα ένα... σκληρό μάθημα για τη συνέχεια. Βλέπετε, το γεμάτο ποιότητα ρόστερ των γηπεδούχων... ξύπνησε στην 4η περίοδο (33-17 επιμέρους σκορ) και «βομβάρδισε» τα τουρκικά καλάθια, αλλά ήταν πια αργά.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νάιτζελ Χέις, που δεν συνάντησε... αντίσταση από τους φόργουορντ των γηπεδούχων (21 πόντοι) και ήταν «κρύο αίμα» με δυο κρίσιμες βολές στο φινάλε. Ο Χέις, βέβαια, δεν ήταν μόνος, αφού ο Νικ Καλάθης «έγραψε» ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση (15 πόντοι με 6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 34') και οι Σκότι Ουίλμπεκιν (13π., 7ασ.) - Κάρσεν Έντουαρντς (12π.) τον ακολούθησαν. Διψήφιος και ο πάντα χρήσιμος Μάρκο Γκούντουριτς (11π. και 2/2β. στα 10'' για την λήξη).

Από την άλλη πλευρά, ο Μάικ Τζέιμς ήταν στα... ρηχά για 30', αλλά «ξέσπασε» στην 4η περίοδο και βοήθησε τους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Όμως, δεν βρήκε σκορ στην προσπάθειά του με την λήξη και η... αντεπίθεση της Μονακό έμεινε στην μέση. Στους 18π. σταμάτησε ο Τζόρνταν Λόιντ, 16π. σημείωσε ο Άλφα Ντιαλό.

Ο ορεξάτος Καλάθης έθεσε τον τόνο

Ο Ντονάτας Μοτεγιούνας έκανε «ζημιά» στη ρακέτα της Φενέρμπαχτσε στο ξεκίνημα (9-7 στο 5' με 7π. του Λιθουανού), αλλά οι πρωτοπόροι της Euroleague ουδέποτε έχασαν την επαφή με το σκορ. Μάλιστα, με τον πολύ ορεξάτο Νικ Καλάθη (7π. και 100% εντός πεδιάς, καθώς και 2κλ.) «έκλεισαν» την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ (18-21 μετά το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ). Παράλληλα, 8π. στο δεκάλεπτο είχε και ο Νάιτζελ Χέις.

Οι παίκτες του Ιτούδη έκαναν... κουμάντο

Ο διεθνής πλέι μέικερ ήταν ασταμάτητος (11π. με 5/5) και οι Τούρκοι άρχισαν να παίρνουν «κεφάλι» (22-30 στο 13'). Στην αντίπερα όχθη, ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν «καυτός» (12π. με 4/6 3π.), αλλά ο Μάικ Τζέιμς έμενε... χαμηλά (1/4 σουτ) και οι Μονεγάσκοι δεν μπορούσαν να μαζέψουν την απόσταση (38-45 στο 20'). Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 46% πίσω από τα 6,75μ., κυριαρχούν στα ριμπάουντ και έκαναν... κουμάντο στο Πριγκιπάτο.

Ρεσιτάλ της Φενέρμπαχτσε στο Πριγκιπάτο

Στην επανάληψη η κυριαρχία της «Φενέρ» αποτυπώθηκε με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν απολαυστικός και με τρίποντά του η άριστα στημένη τουρκική ομάδα πήγε πρώτα στο +10 (40-50 στο 22') και μετά στο +15 (50-65 στο 27') δίνοντας ένα... σκληρό μάθημα στην ταλαντούχα Μονακό. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς έκαναν διαδοχικά λάθη, δεν είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους (54-73 στο 28') και στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου έμοιαζαν ανήμποροι να αλλάξουν τα δεδομένα (60-79 στο 30'). Ταυτόχρονα, ο Χέις δεν είχε αντίπαλο και έφτασε τους 19π. με τον Καλάθη να μετράει 6 ασίστ.

Βρήκε αντίδραση Μονακό, έφυγαν με το διπλό οι Τούρκοι ύστερα από... θρίλερ

Οι Γάλλοι από το -19 προσπάθησαν να «μαζέψουν» κάπως την απόσταση (69-82 στο 33') και ο ομοσπονδιακός προπονητής επανέφερε τους starters του. Με το δίδυμο Ουίλμπεκιν - Καλάθης να σκοράρει και να μοιράζει την μπάλα η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Euroleague διατήρησε το «πάνω χέρι» (73-87 στο 35'), αλλά η Μονακό βρήκε την... αντίδρασή της και με ένα 8-0 σερί απέκτησε «παλμό» και άλλαξε τα δεδομένα (81-87 στο 36' δια χειρός Τζέιμς). Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο ο Καλάθης με ένα δίποντο ξεκόλλησε την ομάδα του (81-89 στο 37') και στην τελική ευθεία η τουρκική ομάδα έμοιαζε να κάνει σωστή διαχείριση του προβαδίσματός της (85-92 στο 38'). Όμως, ένα νέο 4-0 των γηπεδούχων με 1/2β. του Τζέιμς και ένα τρίποντο του Οκόμπο δημιούργησαν νέες συνθήκες (89-92) και ανάγκασαν τον Ιτούδη να πάρει τάιμ άουτ.

Αμέσως μετά ο Καλάθης έκανε λάθος και με 64'' για το φινάλε οι Γάλλοι ένιωσαν ξαφνικά «ζωντανοί», σε ένα ματς που θεωρούταν «χαμένο» μετά το -19 του 30'. Ο Τζέιμς σημάδεψε το σίδερο, όμως ο Ντόντα Χολ μείωσε στον πόντο από κοντά (91-92) και στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Καλάθη. Η Φενέρμπαχτσε μπήκε στο bonus με τον Χέις να οδηγείται στη γραμμή των βολών με 16'' για την λήξη και ο πολύτιμος Αμερικανός δεν αστόχησε (91-94), κάνοντας τον Ομπράντοβιτς με τη σειρά του να καλέσει τάιμ άουτ. Φυσικά, η ομάδα του Ιτούδη έκανε φάουλ, με τον Λόιντ να μείωνει (93-94, 12'' για την λήξη) και η Μονακό «απάντησε» με φάουλ στον Μάρκο Γκούντουριτς. Ο Σέρβος με 2/2β. διαμόρφωσε το 93-96, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού η τρίποντη προσπάθεια του Τζέιμς στο τέλος δεν βρήκε στόχο.

Τα Δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 60-79, 93-96.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.