Facebook Pixel Euroleague: Νίκη από το -16 η Φενέρ στο Μιλάνο - "Βυθίζεται" η Αρμάνι - Επικράτησε της Παρτιζάν η Ρεάλ
| 2022-11-24 23:50:00

Ασταμάτητη μοιάζει η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία έχει πετύχει 9 νίκες στις 10 πρώτες αγωνιστικές της EuroLeague. Τελευταίο θύμα της η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία περνάει περίοδο παρατεταμένης κρίσης, μετρώντας πια έξι συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση. Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις και επικράτησε με το άκρως εντυπωσιακό 105-97 της Παρτίζαν στην 10η αγωνιστική της EuroLeague, κερδίζοντας ένα ματς στο οποίο η αντίπαλός της σούταρε με 48.6% από την περιφέρεια (17/35 τρίποντα).

Euroleague: Την 9η της νίκη σε παιχνίδια της EuroLeague πέτυχε η Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε 82-72 με της Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο, υποχρεώνοντας το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα στην 6η διαδοχική της ήττα! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε μάλιστα το διπλό παρότι βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους (35-19) στο 15', με τους γηπεδούχους να καταρρέουν στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Νάιτζελ-Χέιζ Ντέιβις για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν λίρα εκατό για τη Φενέρ. Ο Αμερικανός φόργουορντ μέτρησε 22 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 30'46" συμμετοχής.

Ο Αγώνας

Τα 1/5 τρίποντα και τα 6 λάθη της Φενέρμπαχτσε στην πρώτη περίοδο έδωσαν στην Αρμάνι την ευχέρεια να προηγηθεί με 21-15 (10').

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στους 16 πόντους (35-19) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο, η ομάδα του Ιτούδη τρέχοντας ένα επιμέρους 11-5 μέχρι την ανάπαυλα κατάφερε να πλησιάσεις στους 5 (37-32).

Η Φενέρμπαχτσε έβγαλε την αναμενόμενη αντίδραση στην τρίτη περίοδο την οποία ολοκλήρωσε με επιμέρους 26-11, για να πάρει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (58-48, 30'). Για να συμβεί αυτό η τουρκική ομάδα επέδειξε ξανά τον πλουραλισμό που τη χαρακτηρίζει φέτος, βρίσκοντας σκορ από έξι διαφορετικούς παίκτες.

Το Μιλάνο έδειξε ξανά τις ίδιες αδυναμίες που είχε εμφανίσει και κόντρα στην Εφές στο δεύτερο μέρος. Στην προηγούμενη αγωνιστική είχε σημειώσει μόλις 17 πόντους από το 21' έως και το 40', απόψε ήταν κατάτι καλύτερο, βάζοντας 35 πόντους μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για να βάλει φρένο στο αρνητικό του σερί, αφού δεν μπόρεσε να σταματήσει ούτε την επίθεση της τουρκικής ομάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Βίλιους, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ:

Επιθετική πολυφωνία και θρίαμβος με για τη Ρεάλ κόντρα στην Παρτίζαν στη 10η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα του Τσους Ματέο δεν πτοήθηκε από τους 40 πόντους που σκόραραν οι φιλοξενούμενη στο πρώτο δεκάλεπτο, ούτε από τα τρίποντα με τα οποία τελειώσαν το ματς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-3, ρίχνοντας τους Σέρβους στο 4-6.

Ο Σέρχιο Γιούλ θύμισε τις δόξες της πρώτης νιώτης του μετρώντας 20 πόντους (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές). Υπερπολύτιμος ως συνήθως ο Έντι Ταβάρες (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη). Διψήφιοι ήταν ακόμα οι Χεζόνια, Ντεκ και Μούσα με πόντους αντίστοιχα.

Ο Αγώνας

Η Παρτίζαν έκανε μια εξωφρενικά καλή πρώτη περίοδο, σημειώνοντας 40 πόντους με 8/12 τρίποντα, με τους Νάναλι και Άντζουσιτς να είναι ήδη διψήφιοι με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η Ρεάλ απάντησε με εξίσου εντυπωσιακό τρόπο, τρέχοντας επιμέρους 20-2 σε 6'35" για να πάρει διψήφια διαφορά (52-42). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους 9-2 για να μειώσουν στους 3 πριν την ανάπαυλα (54-51).

Η βασίλισσα κυριάρχησε απόλυτα και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, φτάνοντας μάλιστα στην πρώτη φετινή της 100άρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πατέρνικο, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-40, 54-51, 86-74

Πηγή: Sport24.gr