Facebook Pixel Γιάννης Αντετοκούνμπο - Μιλγουόκι Μπακς: Ήττα από τους Λέικερς
| 2022-12-03 08:00:00

Συγκλονιστικός Giannis στη ματσάρα - 40 π., 7 ρ., 5 α. - Ήττα Μπακς από Λέικερς 133-129 (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός στην ματσάρα των Μπακς με τους Λέικερς, όμως ο ΛεΜπρον Τζέιμς και ο Άντονι Ντέιβιτς ήταν... σεληνιασμένοι και οδήγησαν τους Λέικερς σε μια μεγάλη νίκη με 133-129.
.

Γιάννης Αντετοκούνμπο - Μιλγουόκι Μπακς: Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 40 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής, με 16/20 δίποντα και 8/11 βολές αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα των Λέικερς που παρά το σκληρό παιχνίδι δεν κατάφερε να περιορίσει τον «Greek Freak».

Από την άλλη όμως, ο Άντονι Ντέιβις με 44 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο ΛεΜπρον Τζέιμς που είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ, «πλήγωσαν» την άμυνα των Μπακς, αποτέλεσαν άλυτο πρόβλημα και ανάγκασαν τα «Ελάφια» στην έκτη τους ήττα στη σεζόν (15-6 το ρεκόρ τους).

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος το ματς είχε απίστευτο ρυθμό από το ξεκίνημά του, με τους Λέικερς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 33-31, ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας επί μέρους 27-33 πήγαν στα αποδυτήρια στο +8 (58-66).

Οι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να φορτώνει το καλάθι των Λέικερς έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δωδεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν στους τέσσερις (97-101), στην τρίτη περίοδο το ματς εξελίχθηκε στο απόλυτο ντέρμπι, με τους Μπακς να περνούν μπροστά 5:07 πριν τον τέλος (120-118).

Οι τρίποντες «βόμβες», ωστόσο από Ντέιβις και Τζέιμς «χάλασαν» το μυαλό των Μπακς, που δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, με αποτέλεσμα οι Λέικερς να φτάσουν στο τελικό 133-129, πανηγυρίζοντας την ένατη νίκη τους στη σεζόν (9-12 το ρεκόρ τους), απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-33, 58-66, 97-101, 129-133.