Facebook Pixel Euroleague: Έδειξε χαρακτήρα η Μπαρτσελόνα - Νίκησε την Μονακό εκτός έδρας και την έπιασε στη βαθμολογία
| 2022-12-14 22:09:00

Η Μπαρτσελόνα έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε με πείσμα στο Μόντε Κάρλο, νίκησε με 69-63 τη Μονακό και την έπιασε στο 9-4 μετά από την 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Euroleague: Δεν έχει παίξει ακόμη το μπάσκετ που ονειρεύεται ο προπονητής της, δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, όμως το βράδυ της Τετάρτης (14/12) η Μπαρτσελόνα έκανε σπουδαία προσπάθεια στη Σάλα Γκαστόν Μεντεσάν και επικράτησε με 69-63 της Μονακό για την 13η αγωνιστική της EuroLeague πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Στο 9-4 ανέβηκαν οι Καταλανοί (5-2 εντός και 4-2 εκτός έδρας), με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει τη διαφορά στην επίθεση χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες και τον Νίκολας Λαπροβίτολα να ξεχωρίζει στο κομμάτι της δημιουργίας το βράδυ που η Μπαρτσελόνα σούταρε σπουδαία από την περιφέρεια.

Στο 9-4 έπεσαν οι Μονεγάσκοι (4-2 εντός και 5-2 εκτός έδρας), με τον Μάικ Τζέιμς σε κακή βραδιά, με τον Ελί Οκομπό σε ακόμα χειρότερη και με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να αναπολεί τον Τζόρνταν Λόιντ που απουσιάσει εξαιτίας του τραυματισμού του στον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Τα περιφερειακά σουτ δεν μπήκαν, δημιουργία δεν υπήρχε και η ήττα ήταν δίκαιη και καθαρή.

Νευρικό ματς έγινε στην πρώτη περίοδο, με το σκορ χαμηλά (13-16) και με τις δύο ομάδες να χρειάζονται τρία λεπτά για να σκοράρουν στο ξεκίνημα της δεύτερης. Στο ημίχρονο (29-34) δύο ήταν οι αριθμοί που προκαλούσαν εντύπωση. Τα 9/24 δίποντα των Μονεγάσκων και οι 12 ασίστ των Καταλανών για τα 13 καλάθια τους, με μόλις τέσσερα λάθη, αλλά και με μόλις μία βολή.

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, στην οποία σκόραρε 26 πόντους, κράτησε ένα καλό προβάδισμα και στα μέσα της τέταρτης πήγε και στους 12 (51-63) με καλάθι του Σατοράνσκι και στους 13 (53-66) με τρίποντο του Κάλινιτς στο 35'. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις, πάλεψαν απλώς για να κρατήσουν τη διαφορά χαμηλά γνωρίζοντας ότι μπορεί αυτή να παίξει ρόλο στο τέλος της κανονικής περιόδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ράντοβιτς, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν, Οκομπό 5 (1/7 σουτ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 4 (6 ριμπάουντ), Μορμάν 10 (2), Μοτιεγιούνας 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ουαταρά, Στράζελ, Χοκ 8 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (6/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3 (1), Σανλί 5 (1), Βέσελι 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σατοράνσκι 8 (2), Λαπροβίτολα 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Χίγκινς 9 (2), Τόμπι 3 (1), Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 15 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Πηγή: Sport24.gr