Facebook Pixel Προμηθέας: Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Προμηθέα - Δέχτηκε "100άρα" από την Χάποελ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-12-20 22:40:00

Ο Προμηθέας κατάφερε μόνο για ένα ημίχρονο στην Πάτρα να ανταγωνιστεί τη Χάποελ Τελ Αβίβ, λύγισε όμως στο δεύτερο και τελικά υπέστη πολύ εύκολη ήττα με σκορ 100-83, για την 9η αγωνιστική του Eurocup.

Προμηθέας: Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ηττήθηκε εύκολα με 100-83 από την ανώτερη Χάποελ Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να πέσει στο 5-4 και στην έκτη θέση του Eurocup, σε ισοβαθμία με τους Ισραηλινούς.

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (32-37), δέχτηκε όμως ένα 18-0 σερί στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, και από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να βγάλει αντίδραση, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 29 πόντους (71-100).

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζόρνταν ΜακΡέι. Ο Αμερικανός με εμπειρία από ΝΒΑ έκανε μεγάλη ζημιά στον Προμηθέα, σκοράροντας 26 πόντους και δίνοντας 8 ασίστ. Σε πολύ καλή μέρα ήταν και ο Ξαβιέρ Μάνφορντ, με 15 πόντους, ενώ 14 είχε ο Τζέιλεν Χορντ.

Από τους Πατρινούς, 17 πόντους είχε ο Τζο Γιανγκ και 16 ο Άντονι Κάγουαν, ξεχώρισε όμως με 13 πόντους ο πολύ ανεβασμένος Γιώργος Τανούλης.

Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα 10-2 με πρωταγωνιστές τους Κόντιτ και Μουράτο. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, τρέχοντας ένα 10-0 σερί που τους έφερε μπροστά στο σκορ (10-12), με κύριο εκφραστή τον Τοκότο. Τελικά, ένα τρίποντο του Μουράτου διαμόρφωσε το φτωχό 15-14 της πρώτης περιόδου.

To κακό επιθετικά παιχνίδι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Προμηθέα να διατηρεί μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου το προβάδισμα (29-27), χάρη σε Τανούλη και Γιανγκ. Από εκεί και πέρα, οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα 10-4 περιορίζοντας αισθητά την επίθεση των γηπεδουχων, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν το ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (32-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας... δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι με τρομερή άμυνα και κορυφαίους τους Ονουάκου και ΜακΡέι στην επίθεση έτρεξαν ένα απίστευτο 18-0 στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας 23 πόντων (32-55). Οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να συνέλθουν και να απαντήσουν με ένα δικό τους σερί, με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 20 πόντων (53-73).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικό καθώς η Χάποελ είχε πάρει πλέον προβάδισμα που δεν μπορούσε να ανατραπεί. Οι γηπεδούχοι είχαν παραδώσει «πνεύμα», με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί με νέο πρωταγωνιστή των Τζέιλεν Χορντ να φτάσουν μέχρι και στο +28 (61-89). Μόνο ενδιαφέρον στο παιχνίδι ήταν αν τελικά οι φιλοξενούμενοι θα προλάβουν την κατοστάρα, κάτι που έκαναν ανεβαίνοντας στο +29 (71-100). Τελικά, το ματς ολοληρώθηκε με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

Πηγή: sport-fm.gr