Facebook Pixel Euroleague: Απίστευτη ματσάρα με νικήτρια τη Μπασκόνια κόντρα σε Εφές - Κέρδισε την Βίρτους η Μπάγερν
| 2023-01-28 00:00:00

Ο Ματ Κοστέλο έκανε το κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του (33 πόντοι) και η Μπασκόνια «λύγισε» την Αναντολού Εφές επιστρέφοντας από το -11, σε ένα «τρελό» ματς που θύμισε... ΝΒΑ (114-111 στην παράταση). H Μπάγερν Μονάχου άντεξε στην αντεπίθεση της Βίρτους Μπολόνια, παίρνοντας τη νίκη με 91-84.

Μπασκόνια - Εφές Αναντολού: Ένα απίθανο παιχνίδι που θύμισε ΝΒΑ έγινε στη Βιτόρια με την Μπασκόνια να επιστρέφει από το -11 στην 4η περίοδο απέναντι στους back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης και να παίρνει το ματς στην παράταση, ύστερα από ένα 45λεπτο σεμινάριο επιθετικής λειτουργίας, που έδωσαν οι δυο ομάδες. Οι Βάσκοι, που μοίρασαν 31 ασίστ, κατέβασαν 48 ριμπάουντ και έβαλαν 16 τρίποντα έδωσαν τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών τους και... στρογγυλοκάθισαν εντός οκτάδας με ρεκόρ 12-9. Αντιθέτως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έχασε ένα ματς που έδειχνε να ελέγχει πλήρως και υποχώρησε στο 10-11, παραμένοντας λίγο πιο μακριά από τη ζώνη των πλέι οφ.

Για να έρθει αυτή η νίκη ο Χοάν Πεναρόγια χρειάστηκε την... ασύλληπτη εμφάνιση του Ματ Κοστέλο. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ στο ματς της ζωής του σημείωσε 33 πόντους (career high στην Euroleague) έχοντας 6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάλιστα, «καθάρισε» την αναμέτρηση όντας ψύχραιμος στο φινάλε από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Επιπλέον, ο Ντάριους Τόμπσον «έγραψε» ένα τρομερό double - double (19 πόντοι, 16 ασίστ), ο Μάρκους Χάουαρντ... μίλησε στην τελική ευθεία (16 πόντοι) και ο Ρόκας Γκιεντράιτις «γράπωσε» 18 ριμπάουντ, σε μια «ματσάρα» που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στην αντίπερα όχθη, για την Εφές ξεχώρισαν οι Σέιν Λάρκιν (21π., 6ασ.) και Βασίλιε Μίσιτς (19π., 5ρ.), με τους Ροντίγκ Μπομπουά και Ουίλ Κλάιμπερν να είναι διψήφιοι (19π. και 16π. αντίστοιχα), αλλά να αστοχούν σε καθοριστικές προσπάθειες στο τέλος.

Κοντσέρτο για πολυβόλα

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ορεξάτοι επιθετικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (13-9 στο 5') βρίσκοντας όλους τους πόντους τους από τη frontline τους 7π. ο Ματ Κοστέλο και 6π. ο Στίβεν Ίνοχ). Ωστόσο, το ενδιαφέρον στοιχείο της 1ης περιόδου είχε να κάνει με το γεγονός πως για πρώτη φορά φέτος στην Euroleague ο Εργκίν Αταμάν δεν έβαλε τον Βασίλιε Μίσιτς στην αρχική πεντάδα. Σε κάθε περίπτωση, το δεκάλεπτο έμοιαζε με... Κοντσέρτο για πολυβόλα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν στη Βιτόρια τις επιθετικές αρετές τους, έχοντας ξέφρενο ρυθμό (24-20 στο 8' και 32-28 στο 10'). Ενδεικτικά, οι Βάσκοι είχαν 6/8 τρίποντα και 10 ασίστ στην 1η περ., με τους πρωταθλητές Ευρώπης να μετρούν 4/6 πίσω από τα 6,75μ. και 7 ασίστ.

Ζίζιτς και Μπομπουά έβαλαν μπροστά την Εφές

Το υψηλό τέμπο συνεχίστηκε στην έδρα των Βάσκων και οι Τούρκοι έφεραν... ισορροπία στην αναμέτρηση (41-41 στο 15') με τον Άντε Ζίζιτς να μπαίνει δυναμικά στην εξίσωση, χάρη στην παρουσία του στο ζωγραφιστό (11π.). Ο «μπόμπερ» της Euroleague, Μάρκους Χάουαρντ, ήταν... σβηστός στο πρώτο ημίχρονο (0/5 εντός πεδιάς) και η Αναντολού Εφές μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια στο +3 (48-51 στο 20'). Πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν ο άλλοτε παίκτης της Μπασκόνια, Ροντρίγκ Μπομπουά, που μετρούσε 13 πόντους (5/8 σουτ).

Ο έλεγχος σε... τουρκικά χέρια με ρεσιτάλ επιθετικής λειτουργίας

Όπως συνηθίζει να κάνει φέτος, η τουρκική ομάδα πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, μπαίνοντας πιο αποφασισμένη στο παρκέ. Μάλιστα, με τους Σέιν Λάρκιν και Μπράιαντ Ντάνστον να παίρνουν τη σκυτάλη στην επίθεση η Εφές πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (50-60 στο 23'). Οι παίκτες του Χοάν Πεναρόγια επιχείρησαν να αντιδράσουν (65-67 στο 37' με 3π. του Ίνοχ), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν σκορ με άνεση, δίνοντας επιθετικά σεμινάρια (11/21 τρίποντα, 13 ασίστ/ 3 λάθη) και «έκλεισαν» την 3η περίοδο στο +7 (70-77 στο 30').

Ματς σε ρυθμούς... ΝΒΑ και παράταση με τεράστιο τρίποντο του Χομς

Δυο νέα τρίποντα από τους Μπομπουά και Μπράιαντ έφεραν ξανά την Εφές σε διψήφια απόσταση (73-83 στο 33'), με τον Μίσιτς να πηγαίνει τη διαφορά στο +11 λίγο αργότερα (76-87 στο 35'). Ωστόσο, οι... die hard γηπεδούχοι, γνωρίζοντας πως έχουν τέσσερις σερί ήττες στην πλάτη τους, δεν άφησαν το ματς και γύρισαν στη διεκδίκησή του. Ο Κοστέλο ήταν σε... μεγάλα κέφια και μαζί με τον Γκιεντράιτις «ροκάνισαν» το προβάδισμα των Τούρκων (86-89). Σε εκείνο το σημείο ο... σιωπηλός για 37' Μάρκους Χάουαρντ, που μέχρι τότε είχε 1/11 εντός πεδιάς, βγήκε μπροστά (90-93), ενώ μετά το άστοχο σουτ του Μπομπουά ο Βάνια Μαρίνκοβιτς ισοφάρισε (93-93), βάζοντας... φωτιά στη "Buesa Arena" με 100'' για την λήξη.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα ο Μίσιτς επέστρεψε έχοντας πάρει «ανάσες» και κέρδισε το φάουλ του Κοστέλο σε προσπάθεια για τρεις. Ο Σέρβος σταρ ήταν ψύχραιμος και με 3/3β. έκανε το 93-96 (38'41''), με τον Χάουαρντ να μειώνει ξανά (95-96). Ο Κλάιμπερν αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπομπουά έκοψε ψηλά τον Χάουαρντ και ο Λάρκιν οδηγήθηκε στη γραμμή για να βάλει 2/2β. (95-98, 41'' πριν το τέλος). Ο Χομς πήρε την ευθύνη και με ένα τεράστιο τρίποντο ισοφάρισε (98-98), Η Εφές έδωσε την μπάλα στα χέρια του Μίσιτς, εκείνος βρήκε τον Μπομπουά ελεύθερο για τρεις, όμως ο Γάλλος σούταρε στο σίδερο. Με 6'' για το φινάλε ο Κλάιμπερν έκλεψε από τον Ντάριους Τόμπσον, αλλά το εκτός ισορροπίας τρίποντο του Λάρκιν δεν βρήκε στόχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Κοστέλο... οργίασε και η Μπασκόνια πήρε την «ματσάρα»

Οι Μίσιτς - Λάρκιν «έγραψαν» το 101-103 στο 42', ο Χομς αποβλήθηκε με 5φ. και ο Χάουαρντ επέστρεψε στην αναμέτρηση. Μάλιστα, με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ οι Βάσκοι προσπέρασαν (106-104 στο 43'). Ο Κλάιμπερν «απάντησε» (106-107), αλλά ο Χάουαρντ έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο και έκανε το 108-107. Με περίπου 100'' για την λήξη της παράτασης ο Λάρκιν ισοφάρισε με 1/2β. (108-108) και το «θρίλερ» συνεχίστηκε. Ο Χάουαρντ πήρε ένα τραβηγμένο τρίποντο και δεν βρήκε στόχο, σε αντίθεση με τον Λάρκιν που... πυροβόλησε πίσω από τα 6,75μ. για το 108-111.

Όμως, ο ασύλληπτος Κοστέλο, που έκανε το... ματς της ζωής του κράτησε την αγωνία στα ύψη ύστερα από ένα φόλοου (110-111). Με 34'' για το τέλος ο Κλάιμπερν αστόχησε και ο Αταμάν έκανε challenge για την κατοχή μετά την προσπάθεια του Ντάνστον για επιθετικό ριμπάουντ. Ωστόσο, η μπάλα είχε βγει από το πόδι του Αμερικανού σέντερ και η κατοχή δόθηκε στην Μπασκόνια. Ο Κοστέλο, λοιπόν, τα... έβαλε και πάλι με όλους, κέρδισε το φάουλ και με 2/2β. διαμόρφωσε το 112-111 με 22'' στο ρολόι για την Εφές. Ο Μπομπουά αστόχησε στο σουτ της νίκης, ο απίστευτος Κοστέλο πήρε και το ριμπάουντ και έβαλε άλλες δυο βολές (114-111). Στους Τούρκους έμεναν 4'', ο Πλάις δέχτηκε τάπα σε προσπάθειά του για τρεις και η Μπασκόνια πήρε μια σπουδαία νίκη (114-111 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 32-28,48-51, 70-77, 98-98.

Η παράταση: 114-111

Μπάγερν Μονάχου - Βίρτους Μπολόνια: Οι Βαυαροί ήταν ανώτεροι για τρία δεκάλεπτα κόντρα στους Ιταλούς, με την Μπάγερν να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 22-18, με τους Γερμανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +5 (43-38).

Στη τρίτη περίοδο η Μπάγερν ήταν καταιγιστική και με επί μέρους 23-17 αύξησε την διαφορά της στο +11 (66-55), με την Βίρτους να εξαπολύει την αντεπίθεσή της στη τέταρτη περίοδο, με τους Ιταλούς, ωστόσο να ξεμένουν από δυνάμεις.

Ο Κάσιους Ουίνστον (15π, 2ρ, 3ασ) και ο Όγκουστιν Ρούμπιτ (14π, 2ρ), ήταν οι κορυφαίοι για την Μπάγερν, με τον Ντάνιελ Χάκετ (12π, 4ρ) και τον Μίλος Τεόντοσιτς (11π, 6ασ), να ξεχωρίζουν για την Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84

Πηγή: sdna.gr