Facebook Pixel Συνεχίζει το σερί
| 2012-03-17 19:55:00

Συνεχίζει το σερί

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε ο Άρης στο Μαρούσι, αλλά τελικά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε με νίκη από το κλειστό του Αγίου Θωμά με 90-69.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και οι διαφορές μεταξύ τους ήταν μικρές. Στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου όμως, ο Άρης έδειξε να πατάει το γκάζι, πήρε μικρό προβάδισμα (13-17) και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +3.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και το Μαρούσι να μην αφήνει την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να ανοίξει την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι όμως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων (39-44).
Στην επανάληψη ο Άρης έδειξε τα δόντια του και με τον Ντέιβις και τον Ταπούτο έφτασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (50-65) στο 26'.
Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Άρη που στο 33' είχε φτάσει την διαφορά στους 12 πόντους (60-72). Τα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν δεν μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα και ο Άρης έφυγε από το κλειστό του Αγίου Θωμά με το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-24, 39-44, 56-70, 69-90

Πηγή: superbasket