24/06/12 - 21:10

Κληρώνει για Αστέρα τη Δευτέρα!

Το μεσημέρι της Δευτέρας (25/06), στις 14:30, ο Αστέρας Τρίπολης θα συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία των 80 χρόνων του, σε κλήρωση για ευρωπαϊκή διοργάνωση. Να ευχηθούμε καλή τύχη...

Κληρώνει για Αστέρα τη Δευτέρα!
46.324views 0shares

Οι Αρκάδες θα είναι μια από τις 117 ομάδες που θα μπουν στην κλήρωση των δύο πρώτων γύρων του Europa League, η οποία θα πραγματοποιηθεί στη Νιόν της Ελβετίας και στην οποία βρίσκεται ήδη ο Δημήτρης Μποροβήλος

Συνολικά, στο εφετινό Europa θα λάβουν μέρος 217 ομάδες με τις 32 από αυτές να προστίθενται μετά τον αποκλεισμό τους από το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Αστέρας θα αγωνιστεί στο Europa League από το δεύτερο προκριματικό γύρο και για να μπει στους ομίλους πρέπει να περάσει τρεις προκριματικές φάσεις (μαζί με τα πλέι οφ).

Οι κιτρινομπλέ, μιας και δεν έχουν παίξει ποτέ στην Ευρώπη, θα μπουν στην κλήρωση της Νιόν με το συντελεστή της Ελλάδας που είναι 7.420 βαθμοί! Αυτοί οι βαθμοί τους τοποθετούν αυτόματα στο γκρουπ των ισχυρών του δεύτερου προκριματικού γύρου και φέρνει ως υποψήφιους αντιπάλους, ποδοσφαιρικούς συλλόγους από χώρες όπως η Γεωργία, η Βοσνία, η Λευκορωσία, η Εσθονία, η Μάλτα, το Αζερμπαϊτζάν.

Οι ημερομηνίες των δύο πρώτων ευρωπαϊκών αγώνων στην ιστορία του Αστέρα είναι στις 19 και στις 26 Ιουλίου.

Οι πιθανοί αντίπαλοι του Αστέρα

Ολίμπι Ρούσταβι (Γεωργία) *
Σεντ Τζόνστον (Σκωτία)
Σαράγεβο (Βοσνία) *
Ναφτάν Νοβοπολτσόκ (Λευκορωσία)
Σαχτιόρ Σαλιγκόρσκ (Λευκορωσία)
Μποέμιανς (Ιρλανδία) *
Σένικα (Σλοβακία) *
Ίντερ Τούρκου (Φινλανδία)
Όσιγιεκ (Κροατία) *
Χαφναφαρντάρ (Ισλανδία) *
Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) *
Χέβερβαρ (Ουγγαρία)
Πιούνικ Γέρεβαν (Αρμενία) *
Κισινάου (Μολδαβία) *
Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) *
Μπόρατς Μπιάνκα (Βοσνία) *
Μέταλουργκ (Λετονία) *
Μπανγκόρ (Ουαλία) *
Ντιφερντάνζε (Λουξεμβούργο) *
Χόνβεντ (Ουγγαρία) *
Σιρόκι (Βοσνία)
Σκόντο Ρίγα (Λετονία)
Σούντουβα (Λιθουανία) *
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)
Ζαγκοντίνα (Σερβία) *
Μίπα-47 (Φινλανδία) *
Τίρανα (Αλβανία) *
Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) *
Ρένοβα Ντέπιτσε (Σκόπια) *
Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) *
Ρουντάρ Πλιέβλα (Μαυροβούνιο) *
Κουόπιο (Φινλανδία) *
Τέτοβα (Σκόπια) *
Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) *
Στρέιμουρ (Φερόε) *
Καζάν Λενκοράν (Λευκορωσία) *
Ντίλα Γκόρι (Γεωργία) *
Μίλσαϊ Ορέι (Μολδαβία) *
Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)

* Οι ομάδες με αστερίσκο είναι αυτές που πρέπει να προκριθούν από τον πρώτο προκριματικό γύρο.


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ