Facebook Pixel «Κανονιά» στους Πολίτες! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2012-09-23 19:56:00

«Κανονιά» στους Πολίτες! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Άρσεναλ με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε την ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας με τη Μάντσεστερ Σίτι και συνέχισε το σερί των καλών αποτελεσμάτων σε Αγγλία και Ευρώπη. Νίκη με ανατροπή σε δύο λεπτά για την Τότεναμ κόντρα στην ΚΠΡ!

Ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας στην Πρέμιερ Λιγκ ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και την Άρσεναλ. Οι «Πολίτες» που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξαν το σκορ στο 40' με κεφαλιά του Λέσκοτ μετά από εκτέλεση κόρνερ και τραγική έξοδο του Μανόνε. Στο δεύτερο μέρος οι «κανονιέρηδες» ανέβασαν στροφές και τελικά στο 82' κατάφεραν να ισοραπήσουν στο 82' με τον Κοσιενλί, μετά από φάση διαρκείας μέσα στην άμυνα των γηπεδούχων. Αξίζει πάντως να αναφέρουμε πως πριν από το γκολ της ισοφάρισης, είχαμε από μία σπουδαία ευκαιρία για κάθε ομάδα.

Στο άλλο σημαντικό ματς που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στην Πρέμιερ, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Γιουρόπα Λιγκ, Τότεναμ, πήρε πολύ δύσκολα τη νίκη κόντρα στην ΚΠΡ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Ζαμόρα από κοντά, ενώ η ανατροπή των γηπεδούχων έγινε μέσα σε δύο λεπτά! Στο 60' ο Φραουλίν με αυτογκόλ έκανε το 1-1, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντεφόε έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Mάντσεστερ Σίτι (Μαντσίνι): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Χάβι Γκαρσία, Τουρέ, Σίλβα, Σινκλέρ (46' Ρόντγουελ), Αγουέρο (85' Μπαλοτέλι), Τζέκο (68' Τέβες)

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Μανόνε, Τζέκινσον, Κοσιελνί, Μερτεσάκερ, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Ντιαμπί (71' Ζιρού), Αρτέτα, Καθόρλα, Ζερβίνιο (90΄ Κοκλέν), Ποντόλσκι (72' Γουόλκοτ)

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ: 1-1

szólj hozzá: Manchester City vs Arsenal 1:0 Lescott

Τότεναμ - ΚΠΡ: 2-1

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σουόνσι - Έβερτον 0-3 (22' Ανιτσέμπε, 43' Μιραλάς, 82' Φελαϊνί)

Τσέλσι - Στόουκ 1-0 (85' Άσλεϊ Κόουλ)

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 4-1 (58' και 95' πέν. Λάμπερντ, 63' Κλάιν, 72' Πάντσεον / 36' Ντάρεν Μπεντ)

Γουέστ Μπρομ - Ρέντινγκ 1-0 (71' Λουκακού)

Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-1 (93' Νόλαν / 10' Στίβεν Φλέτσερ)

Γουίγκαν - Φούλαμ 1-2 (91' Αρουνά Κονέ / 31' Ρονταγέγκα, 68' Νταφ)

Κυριακή

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (46' Τζέραρντ / 51' Ραφαέλ, 81' πέν. Φαν Πέρσι)

Νιούκαστλ - Νόριτς 1-0 (20' Ντεμπά Μπα)

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 1-1 (40' Λέσκοτ / 82' Κοσιελνί)

Τότεναμ - ΚΠΡ 2-1 (59' αυτ. Φορλίν, 61' Ντεφόου / 33' Ζαμόρα)