Facebook Pixel Με ηγέτη τον Τοβέν
| 2013-07-10 20:00:00

Με ηγέτη τον Τοβέν

Με δύο γκολ του Φλοριάν Τοβέν, η Γαλλία νίκησε 2-1 την Γκάνα στον πρώτο ημιτελικό του Μουντιάλ U20  και πήρε την πρόκριση στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει το Ιράκ ή την Ουρουγουάη.

Το σκορ άνοιξε στο 43ο λεπτό όταν μετά από ωραία συνεργασία των Μπαεμπέκ και Τοβέν, ο τελευταίος απέφυγε τον Έρικ Άντουι και πλάσαρε σε κενή εστία. Η Γκάνα, πάντως, απάντησε μόλις άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με μία εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Εμπενέζερ Ασιφούα και θα μπορούσε να ανατρέψει τα δεδομένα αν δεν έπεφτε πάνω στον Αλφόνς Αρεολά.

Τελικά η Γαλλία πήρε για πρώτη φορά το εισιτήριο του τελικού σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U20 χάρη σε ένα ωραίο σουτ του Τοβέν από το ύψος της μεγάλης περιοχής (στο 74ο λεπτό). Η αποβολή του Σαμιέλ Ουμτιτί στο 80ό λεπτό άγχωσε λίγο τους "τρικολόρ", όμως, ο Αρεολά σταμάτησε τον Ασιφούα στο φινάλε.