Facebook Pixel Κουίζ για γερούς λύτες! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2014-02-11 09:00:00

Κουίζ για γερούς λύτες! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ποιος είναι ο πρώτος τερματοφύλακας στην ιστορία της Α΄ Εθνικής που σκόραρε (το 2001) με το κεφάλι; Αν δεν το θυμάστε, η απάντηση, με βίντεο, στη "Σκυλίσια Μέρα"!

Ήταν 11 Φεβρουαρίου 2001 όταν έμπαινε το πρώτο γκολ με κεφαλιά από τερματοφύλακα στην ιστορία της Α΄ Εθνικής.

Συγκεκριμένα, στο παιχνίδι ΟΦΗ – Πανηλειακός, που έληξε με 2-2.

Ο Πανηλειακός προηγήθηκε με 0-2, όμως οι Κρητικοί πίεσαν για να ισοφαρίσουν. Αρχικά μείωσαν με πέναλτι. Και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έγινε το 2-2.

Ο Διγκόζης εκτέλεσε το φάουλ στο 95΄ και ο Άριαν Μπεκιάι που είχε προωθηθεί έκανε την εξαιρετική κεφαλιά και σκόραρε!

Φυσικά πανηγύρισε έξαλλα αυτό το γκολ, ενώ στο τέλος του αγώνα έκανε και δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου.

Απλά να υπενθυμίσουμε ότι ο Μπεκιάι αγωνίστηκε στην εν Ελλάδι καριέρα του στον ΟΦΗ και τον Ιωνικό από το 1997-2006. Με την εθνική Αλβανίας είχε 45 συμμετοχές.

Το γκολ, τα στιγμιότυπα, αλλά και τι είπε ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης υπάρχουν στο βίντεο που ακολουθεί...