Facebook Pixel Γλίτωσε το έμφραγμα στο 93' η Λίβερπουλ!
| 2014-09-16 23:40:00

Γλίτωσε το έμφραγμα στο 93' η Λίβερπουλ!

Με ένα πέναλτι του Τζέραρντ στις καθυστερήσεις του ματς η Λίβερπουλ γλίτωσε το έμφραγμα στο "Άνφιλντ" και επικράτησε με 2-1 της αδύναμης Λουντογκόρετς. Πέντε για πλάκα η Ρεάλ, σπουδαία νίκη για Ντόρτμουντ. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και την βαθμολογία.

2ος όμιλος

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζέραρντ στο 93ο λεπτό ήταν αυτό που γλίτωσε την Λίβερπουλ από τα... χειρότερα στην επιστροφή της στο Champions League. Οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς δυσκολεύτηκαν αφάνταστα από την νέα στον θεσμό Λουντογκόρετς, που πήγε να τους κάνει... κηδεία στο 91'.

Στο 82' οι "κόκκινοι" πήραν προβάδισμα με γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι, ωστόσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων  οι Βούλγαροι ισοφάρισαν με τον Αμπαλό. Ένα πέναλτι στο 93' από τον αρχηγό Στίβεν Τζέραρντ έδωσε το τρίποντο στην Λίβερπουλ και ανακούφιση στους φίλαθλους που βρέθηκαν στο "Άνφιλντ".

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου η Ρεάλ έκανε πάρτι απέναντι στην Βασιλεία, την οποία φιλοδώρησε με πέντε γκολ. Το 1-0 έγινε στο 14' με αυτογκόλ του Σούτσι, ενώ στο 30' ο Μπέιλ διπλασίασε τα τέρματα της "βασίλισσας". Ένα λεπτό μετά ο Ρονάλντο έκανε το 3-0, με τον Χάμες Ροντρίγκες να γράφει το 4-0 στο 37'. Στο 38' ο Γκονζάλες μείωσε για τους Ελβετούς, με τον Μπενζεμα να διαμορφώνει το 5-1 στο 80ο λεπτό.

3ος όμιλος

Από νωρίς η Ζενίτ έδειξε τις άγριες διαθέσεις στην Μπενφίκα, παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 6' με τον Χουλκ. Και σα να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Ανδρέα Σάμαρη ήρθε και το 2-0 από τον Βίτσελ στο 22' για να ολοκληρώσει το μεγάλο διπλό των Ρώσων μέσα στο "Ντα Λουζ".

Στο άλλο ματς η Μονακό ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της επικρατώντας 1-0 της Λεβερκούζεν με ένα τέρμα του Ζοάο Μουτίνιο στο 61ο λεπτό.

4ος όμιλος

Σπουδαία νίκη για την Ντόρτμουντ που πήρε από την αρχή προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του 4ου ομίλου. Τα γκολ των Ιμόμπιλε (45') και Ομπαμεγιάνγκ (48') έγραψαν αυτό το 2-0 επί της Άρσεναλ που δεν παρουσίασε τίποτα το ιδιαίτερο στο "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ".

Στην Τουρκία Γαλατά και Άντερλεχτ έμειναν ισόπαλες στο 1-1 με τους Βέλγους να ανοίγουν το σκορ στο 52΄με τον Πρατ και τους Τούρκους να παίρνουν τον βαθμό στο 91' με τέρμα του Γιλμάζ.

Τα αποτελέσματα:

Γαλατασαράι-Άντερλεχτ 1-1 (90+1’ Γιλμάζ / 52’ Πρατ)

Λίβερπουλ-Λουντογκόρετς 2-1 (82’ Μπαλοτέλι, 90+3’ Τζέραρντ πεν. / 90+1’ Αμπαλό)

Μονακό-Λεβερκούζεν 1-0 (61’ Μουτίνιο)

Μπενφίκα-Ζενίτ 0-2 (6’ Χουλκ, 22’ Βίτσελ)

Ντόρτμουντ-Άρσεναλ 2-0 (45’ Ιμόμπιλε, 48’ Ομπαμεγιάνγκ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βασιλεία 5-1 (14’ Σούτσι αυτ., 30’ Μπέιλ, 31’ Ρονάλντο, 37’ Χάμες Ροντρίγκες, 80’ Μπενζεμά / 38’ Γκονζάλεζ)