Facebook Pixel Πρόκριση για Ρόμα με ασίστ "Τόρο"!
| 2015-02-27 01:25:00

Πρόκριση για Ρόμα με ασίστ "Τόρο"!

Ύστερα από ένα επεισοδιακό ματς στο Ρότερνταμ η Ρόμα νίκησε με 2-1 την Φέγενορντ και πέρασε στην επόμενη φάση του Europa League. Καταλυτικός ο Τοροσίδης που έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ των Ρωμαίων.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα στο "Ολίμπικο" δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους "τζαλορόσι" που ήθελαν γκολ για να διεκδικήσουν την πρόκριση. Το πολυπόθητο τέρμα ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Λιάιτς, ύστερα από ασίστ του Βασίλη Τοροσίδη!

Στο 57' η Φέγενορντ ισοφάρισε με τον Μανού, παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 54' λόγω αποβολής του Τε Βρέντε, ωστόσο μια δεύτερη κόκκινη του Μούλντερ στο 59' έκανε τα πράγματα πολύ δύσκολα για τους Ολλανδούς.

Η Ρόμα βρήκε ευκαιρία να πιέσει παίζοντας με δύο παίκτες παραπάνω και πέτυχε το γκολ άμεσα (60') με τον Ζερβίνιο. Το παίχνιδι μάλιστα διεκόπη για μερικά λεπτά λόγω ρίψεων αντικειμένων, ωστόσο συνεχίστηκε με την ομάδα του "Τόρο" να παίρνει τη νίκη με 2-1 και μαζί την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των ρεβάνς των "32":

Ζενίτ - Αϊντχόφεν 3-0 (29' και 67' Ροντόν, 48' Χουλκ) [1-0]

Ντινάμο Μόσχας - Άντερλεχτ 3-1 (47' Κολζόβ, 64' Γιουσούποβ, 95' Κουράνι / 28' Μίτροβιτς) [0-0]

Γκλάντμπαχ - Σεβίλλη 2-3 (19' Γκρανίτ Τζάκα, 29' Τοργκάν Αζάρ / 8' αυτ. Στραντσλ, 26' και 79' Βιτόλο) [0-1]

Λέγκια - Άγιαξ 0-3 (11' και 43' Μίλικ, 13' Φίρχεφερ) [0-1]

Ντινάμο Κιέβου - Γκινγκάμπ 3-1 (31' Τεοντόρτσικ, 46' Μπουγιάλσκι, 75' πέν. Χούσεβ / 66' Μαντάν) [1-2]

Ζάλτσμπουργκ - Βιγιαρεάλ 1-3 (18' Τζούριτσιν / 33' και 76' Βιέτο, 79' Ζιοβάνι ντος Σάντος) [1-2]

Μπεσίκτας - Λίβερπουλ 1-0 [5-4 πέν.] (73' Αρσλάν) [0-1]

Φιορεντίνα - Τότεναμ 2-0 (54' Μάριο Γκόμεθ, 72' Σαλάχ) [1-1]

Ίντερ - Σέλτικ 1-0 (88' Γκουαρίν) [3-3]

Έβερτον - Γιούνγκ Μπόις 3-1 (25' πέν. και 30' Λουκακού, 42' Μιραλάς / 13' Σανογκό) [4-1]

Μπριζ - Όλμποργκ 3-0 (11' Βίκτορ Βάθκεθ, 64' Ουλαρέ, 74' Εμ'Μπομπό) [3-1]

Μπιλμπάο - Τορίνο 2-3 (44' Ιραόλα, 61' Ντε Μάρκος / 16' πέν. Κουαλιαρέλα, 45'+2 Μάξι Λόπες, 67' Νταρμιάν) [2-2]

Σπόρτινγκ - Βόλφσμπουργκ 0-0 [0-2]

Ολυμπιακός - Ντνίπρο 2-2 (14' Μήτρογλου, 90' πέν. Τσόρι Ντομίνγκες / 22' Φεντέτσκι, 92' Κάλινιτς) [0-2]

Νάπολι - Τράμπζονσπορ 1-0 (19' Τζόναθαν ντε Γκουζμάν) [4-0]

Φέγενοορντ - Ρόμα 1-2 (57' Μανού / 45'+2 Λιάιτς, 60' Ζερβινιό) [1-1]