Facebook Pixel Αυτό θα πει φιλοξενία! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-09 22:23:00

Αυτό θα πει φιλοξενία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ιδανική οικοδέσποινα η Κέρκυρα. Οι παίκτες της έβαλαν το πρώτο γκολ μόνοι τους (αυτογκόλ Τσίγκα), έφτιαξαν το δεύτερο (Μιραλάς) και ο Ολυμπιακός, με το 2-0, πήγε πάλι στο +5 από τον Παναθηναϊκό.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, το πρώτο μισάωρο κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Μετά το πέρας της πρώτης μισής ώρας οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο απειλητικοί επιθετικά και έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες. Σημαντικότερες εξ αυτών ήταν το σουτ του Ριέρα στο 38’, το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Κωνσταντόπουλος, αλλά και η φάση του 42’, όταν ο Μοντεστό βγήκε τετ α τετ με τον πορτιέρο της Κερκύρας, αλλά αντί να σουτάρει έδωσε στον Μιραλάς, που έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Φαίακες μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν μάλιστα και δύο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, όμως αυτό που σκόραρε ήταν ο Ολυμπιακός στο 55’. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή και ο Τσίγκας με ανάποδη κεφαλιά την έστειλε στο τέρμα της ομάδας του και έτσι έκανε το 0-1. Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι στα επόμενα λεπτά ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγωνιστικού χώρου.

Στο 65’ μάλιστα έφτασαν και μία ανάσα από το 2-0, όταν από σέντρα του Ιμπαγάσα ο Ριέρα έπιασε αμέσως του σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν από λάθος γύρισμα του Επστάιν, ο Πάντελιτς έφυγε στην κόντρα, γύρισε στον Μιραλάς την κατάλληλη στιγμή και αυτός σε κενή εστία «τέλειωσε» το ματς. Στα επόμενα 20 λεπτά η Κέρκυρα προσπάθησε να βγει μπροστά, κάτι που βοήθησε τον Ολυμπιακό να βρει κενούς χώρους και να χάσει μερικές καλές ευκαιρίες, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το LIVE της αναμέτρησης:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

88' Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πιέζει για το τρίτο γκολ και χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη...

80' Αλλαγή για τους Πειραιώτες, ο Χολέμπας στην θέση του Ριέρα

79' Δυνατό σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

77' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης στην θέση του Μιραλάς

72' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς βγαίνει τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο, όμως ο πορτιέρο της Κέρκυρας αποκρούει

70' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Επστάιν γυρίζει απρόσεχτα τη μπάλα πίσω, ο Πάντελιτς κερδίζει την κόντρα και φεύγει στην αντεπίθεση, γυρίζει στον Μιραλάς και αυτός σε κενό τέρμα κάνει το 0-2

65' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Ριέρα πιάνει το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα σταματάει στο κάθετο δοκάρι

56' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα εκτελεί το φάουλ, ο Τσίγκας βάζει λάθος το κεφάλι του και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1

50' Φωνάζει και δικαιολογημένα ο Ολυμπιακός. Ο Ιωάννου ανέτρεψε με σκληρό φάουλ τον Ριέρα, όμως ο διαιτητής δεν έβγαλε την κίτρινη κάρτα, η οποία και θα ήταν η δεύτερη για τον παίκτη της Κέρκυρας

48' Νέα καλή στιγμή για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν βγάζει τη σέντρα, ο Καλαντζής προσπαθεί να βάλει την προβολή, όμως στην φάση παρεμβαίνει ο Μπράβο που στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι

47' Καλή ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν κάνει το γύρισμα από αριστερά, ο Τσίγκας επιχειρεί το σουτ στην κίνηση, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

46' ¨Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

41':
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό και μεγάλη... ανοησία του Μοδέστο. Ο Ιμπαγάσα έβγαλε τον Μοδέστο τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο, αυτός όμως γύρισε την μπάλα στο σημείο του πεναλτι και ο Μιραλάς με δυνατό σουτ την έστειλε πάνω από τα δοκάρια

39' Σουτ και από τον Μιραλάς, μπλοκάρει ο Κωνσταντόπουλος

38' Πήρε "μπρος" ο Ολυμπιακός. Καλό σουτ του Ριέρα έξω από την περιοχή, πέφτει και διώχνει δύσκολα ο πορτιέρο της Κέρκυρας

34' Να και μία καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης κάνει την σέντρα, ο Φουστέρ παίρνει την κεφαλιά, όμως ο Κωνσταντόπουλος πετάγεται και μπλοκάρει τη μπάλα

31΄ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Βενέτης τραυματίστηκε και στην θέση του πέρασε ο Ιωάννου

30' Στο μισό γήπεδο παίζει ο Ολυμπιακός την Κέρκυρα, αλλά περιοχή δεν πατάει. Μάλλον για αυτό ο Βαλβέρδε πέρασε τον Πάντελιτς δεξιά και έφερε τον Μιραλάς στην κορυφή

20' Τίποτα σπουδαίο μέχρι στιγμής στο ματς. Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, όμως οι Φαίακες κρατάνε καλά...

2' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς νωρίς - νωρίς. Ο Επστάιν κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Τσίγκας παίρνει την κεραλιά, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

1' Έναρξη της αναμέτρησης