Facebook Pixel Το πέναλτι που ΔΕΝ έδωσε στον Ολυμπιακό! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2015-11-29 23:15:00

Το πέναλτι που ΔΕΝ έδωσε στον Ολυμπιακό! (ΒΙΝΤΕΟ)

Όλοι σταθήκαμε στην απόφαση του Κύζα να δείξει την άσπρη βούλα, υπέρ των Πειραιωτών, στο 73ο λεπτό. Τι γίνεται όμως με την φάση που (μάλλον) τον αδίκησε στο 0-0;

Μεγάλη κουβέντα για την διαιτησία έχει ανοίξει και πάλι μετά τη νίκη του Ολυμπιακού με 3-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, καθώς εκτός από το οφσάιντ του Παπαδόπουλου (δείτε σχετικό βίντεο ΕΔΩ), υπήρξε το πέναλτι στο 73ο λεπτό, από το οποίο ο Φορτούνης άνοιξε το σκορ και τον... δρόμο για τον θρίαμβο των Πειραιωτών.

Πολλοί θεωρούν πως η απόφαση του Κύζα ήταν λανθασμένη για το πέναλτι του Κουρμπέλη πάνω στον Μιλιβόγιεβιτς και ίσως η απόφαση του ήταν «τραβηγμένη», ωστόσο νωρίτερα και ενώ ήμασταν στο 0-0, υπήρξε μία φάση στην απέναντι περιοχή, που ελάχιστα είδαν.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, σε μία στημένη φάση, το ριπλέι έδειξε τον Γκοϊάν να έχει πάρει αγκαλιά τον Κασάμι, να τον τραβάει και στο τέλος να τον ρίχνει στο έδαφος. Ο διαιτητής έχασε την φάση, καθώς αν το έβλεπε, θα έπρεπε μάλλον να δείξει την άσπρη βούλα, όπως έκανε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο...