Facebook Pixel Δυο x-αμένοι στα Πηγάδια!
| 2016-01-16 17:54:00

Δυο x-αμένοι στα Πηγάδια!

Σε ένα φοβερό σε εξέλιξη ματς στην Ξάνθη, η τοπική ομάδα αναδείχυτηκε ισόπαλη 2-2 με τον Ατρόμητο, που προηγήθηκε δυο φορές στο σκορ! Γκολ και ασίστ ο Ούμπιδες, Καπετάνος, Νιέτο οι σκόρερ των γηπεδούχων

Το τελικό 2-2 ίσως αδικεί την προσπάθεια της Ξάνθης, η οποία βρέθηκε δυο φορές να κυνηγά το σκορ, ενώ με το που έγινε το 2-2, έχασε στο επόμενο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για την πλήρη ανατροπή! Ήταν ένα χορταστικό ματς στα Πηγάδια, ιδίως στο β` μέρος, με τα γκολ και τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και την Ξάνθη να πιέζει στο τέλος χωρίς αποτέλεσμα για το τελικό 2-2. Το σκορ πάντως δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δυο ομάδες που πήγαν στους 19 βαθμούς αμφότερες, μαζί με Βέροια και Παναιτωλικό.

Έναν Ούμπιδες θες!

Καλύτερα μπήκε στο ματς στα Πηγάδια η Ξάνθη αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της, χάνοντας μάλιστα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Καπετάνο στο 20`, ενώ ο Ατρόμητος είχε την ατυχία να χάσει και τον Λε Ταλέκ που τραυματίστηκε με τον Μπάλλα να περνάει στη θέση του στο 27`. Κόντρα ίσως στη ροή του ματς, οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ στο 34`! Ο Ούμπιδες με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Τσέναμο κάνοντας το 0-1! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το σκορ στο ημίχρονο παρέμεινε αναλλοίωτο.

Τρελά πράγματα!

Η Ξάνθη μπήκε δυνατά στο β` μέρος με σκοπό να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 57`! Ο Λουσέρο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Λισγάρα και κατέληξε στον Καπετάνο, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-1! Όμως η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις 2`... Στο 59` ο Ούμπιδες εκτέλεσε το φάουλ και ο Λαζαρίδης, ανενόχλητος, με κεφαλιά έγραψε το 1-2! Το ματς είχε ανοίξει και η Ξάνθη έψαχνε εκ νέου την ισοφάριση με τον Ούμπιδες στο 70` να διορθώνει την γκάφα του Γκορμπούνοφ, προλαβαίνοντας την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή στο σουτ του Καπετάνου!

Τελικά το 2-2 ήρθε στο 74`! Ο Τριάδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καπετάνος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Νιέτο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-2! Το πιο... τρελό πήγε να γίνει στο επόμενο λεπτό, όταν από κόρνερ του Λουσέρο, ο Πίτου Γκαρσία έστειλε άθελά του την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκορμπούνοφ, ενώ στη συνέχεια το πλασέ του Καπετάνου κατέληξε αουτ! Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό, με την Ξάνθη να κυνηγάει το τρίτο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά, δίχως να το καταφέρει...

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Λισγάρας, Γουάλας, Λουσέρο, Βασιλακάκης (80' Βασιλακάκης), Σολτάνι (72΄Τριάδης), Ορφανίδης (64' Σκούρτης), Νιέτο, Καπετάνος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γκορμπούνοβ, Κούρος, Κοντοές, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία (76' Γοδόι), Ούμπιδες, Ναπολεόνι, Μπρίτο (90' Στόιτσεφ), Λε Ταλέκ (27' Μπάλλας)

Γκολ: 57' Καπετάνος, 74΄Ντάνι Νιέτο / 34' Ούμπιδες, 59' Λαζαρίδης

Κάρτες: 83' Καρυπίδης / 47' Γκορμπούνοφ, 51' Μπρίτο, 56' Μπίτολο,