Facebook Pixel Να τι είπε ο Βαρούχας για το γκολ του Πατίτο που φωνάζει ο Ολυμπιακός!
| 2017-04-13 22:30:00

Να τι είπε ο Βαρούχας για το γκολ του Πατίτο που φωνάζει ο Ολυμπιακός!

Ο Παναγιώτης Βαρούχας πήρε θέση για τις αμφισβητούμενες φάσεις στο Καραϊσκάκη, όντας ξεκάθαρος για το γκολ του Πατίτο με το οποίο έγινε το 1-2. Δείτε σε ΒΙΝΤΕΟ τις φάσεις!

Ο καθηγητής διαιτησίας τόνισε ότι ο Αργεντινός χρησιμοποιεί το χέρι του για να κοντρολάρει την μπάλα κι έτσι το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει.

Η ανάλυση των φάσεων από τον Παναγιώτη Βαρούχα στον ΣΠΟΡ FM 94,6:

«Στο 3ο λεπτό είναι οριακά οφσάιντ ο Σεμπά.

Στο 22’ ο Φιγκέιρας πέφτει για να διεκδικήσει πέναλτι από τον Πατίτο. Δεν υπάρχει παράβαση και έπρεπε να τιμωρηθεί με κίτρινη γιατί πήγε να εκμαιεύσει την παράβαση.

Στο 28’ ο Μάριν κάνει φάουλ για κίτρινη, όχι για κόκκινη γιατί είναι χαμηλά οι τάπες.

Στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός ζητεί πέναλτι για χέρι του Σιμόες, αλλά δεν υπάρχει παράβαση.

Στο 36’ έχουμε τη φιλονικία Μάνταλου και Ρομαό. Ο δεύτερος τον πιάνει από το λαιμό και τον απωθεί. Όταν δεν υπάρχει βιαιότητα ή βαναυσότητα, είναι κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο σωστά έγινε παρατήρηση στον Χιμένεθ για τις διαμαρτυρίες του για ένα άουτ.

Στο 63’ στο γκολ του Πατίτο, δεν υπάρχει οφσάιντ κατ’ αρχάς. Όμως βλέπουμε πως η χρησιμοποίηση του χεριού του είναι τέτοια που του δίνει πλεονέκτημα. Η μπάλα μετά την κοιλιά που χτυπά παίρνει μια κατεύθυνση αριστερά, αλλά με το χέρι του κρατά τον έλεγχο, ενώ μπορούσε να το μαζέψει. Κοντρολάρει την μπάλα και σκοράρει. Το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει».