Facebook Pixel Από την άσπρη βούλα ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Αγγλία - Υπέταξε την Τσέλσι η Άρσεναλ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-08-06 18:17:00

Η Άρσεναλ βρέθηκε να χάνει από την Τσέλσι, ισοφάρισε (1-1) και τελικά επικράτησε με 4-1 στα πέναλτι για να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο στην Αγγλία για φέτος και συνάμα το 15ο Commynity Shield της ιστορίας της.

Ο τελικός του Σούπερ Καπ στο "Γουέμπλεϊ" είχε ρυθμό, αλλά έμεινε χωρίς γκολ στο πρώτο μέρος, πριν ανάψουν τα... αίματα στο δεύτερο.

Με την σέντρα στην επανάληψη (46') ο Μόουζες πλάσαρε από κοντά τον Τσεχ για το 1-0 της Τσέλσι, όμως μετά το 80' το ματς ανήκε στην Άρσεναλ.

Στο 80' οι "μπλε" έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέδρο και δύο λεπτά αργότερα ο Κολάσινατς με κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το 90' και ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τους "κανονιέρηδες" του Βενγκέρ να αποδεικνύονται ψύχραιμοι και να μην αστοχούν σε κανένα, παίρνοντας το τρόπαιο με το υπέρ τους, 4-1.

Apceнaл - Чeлcи 1:1 (4:1 по пен). Обзор матча. Суперкубок Англии - 2017. от GOALTIME - ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.