Facebook Pixel Sportdog.gr | Φωνάζει από παλιά ο Παναθηναϊκός για Καλογερόπουλο – Σπάνια χάνει η ΑΕΚ
| 2017-11-15 21:58:00

Φωνάζει από παλιά ο Παναθηναϊκός για Καλογερόπουλο – Σπάνια χάνει η ΑΕΚ

του Χρήστου Κωνσταντινίδη

Πως βλέπουν οι ομάδες τον διαιτητή που ορίστηκε στη Λεωφόρο.

Τον Χαράλαμπο Καλογερόπουλο τοποθέτησε η ΚΕΔ στο ντέρμπι Παναθηναϊκός-ΑΕΚ. Ο Αθηναίος ρέφερι δεν είναι και τόσο αγαπητός στους πράσινους από παλιά. Τη σεζόν 2012-13, στο Παναθηναϊκός-Άρης 1-1 δεν είχε δώσει πέναλτι στους γηπεδούχους, ενω το 2015 το Τριφύλλι είχε φύγει με παράπονα από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, όπου ηττήθηκε 1-0. O ρέφερι είδε χέρι του Πέτριτς στις καθυστερήσεις, σε μία φάση που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση. Συν τοις άλλοις του τα έχουν μαζεμένα από τον περασμένο Μάρτιο, λόγω των αποφάσεών του στο παιχνίδι με τον Ηρακλή (1-1) για το οποίο είχε βγει και ανακοίνωση.

Πάντως η ΑΕΚ έχει αρκετά καλή προϊστορία με τον Καλογερόπουλο. Τη σφύριξε για πρώτη φορά από... σπόντα στις 6 Φεβρουαρίου 2010. Ο διαιτητής είχε τοποθετηθεί ως τέταρτος διαιτητής στο παιχνίδι ΑΕΚ-Ξάνθη, καθώς τότε ορίζονταν δοκιμαστικά ως τέταρτοι κάποιοι διαιτητές της Football League που θεωρούνταν ταλέντα. Τον αγώνα διηύθυνε ο Μιχάλης Κουκουλάκης, ο οποίος υπέστη θλάση κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο ανέλαβε διαιτησία ο Καλογερόπουλος, αφού ο Κρητικός δεν μπορούσε να συνεχίσει. Το παιχνίδι έληξε 3-1 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Καλογερόπουλος έχει σχετικά καλή προϊστορία με τον Δικέφαλο. Σε 9 ματς που έχει οριστεί, η Ένωση έχει νικήσει στα 7 και μετρά από μία ήττα και ισοπαλία.