Facebook Pixel Επίθεση για θαύματα, πίσω θέλει... ράμματα! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-08-04 23:24:00

Επίθεση για θαύματα, πίσω θέλει... ράμματα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ολυμπιακός ήταν σούπερ για 45` στο πρώτο του φιλικό στο “Καραϊσκάκη”, έβαλε με τον Φουστέρ δύο γκολ, είχε και δοκάρι, αλλά τόσα έφαγε και ο Κοστάντσο...

Στο μοτίβο των φιλικών με Μπρέντα και Χέρενφειν, οι παίκτες του Βαλβέρδε στο πρώτο μέρος έκρυψαν την μπάλα, πέτυχαν δυο γκολ, είχαν και δοκάρι με τον Τζιμπούρ, αλλά οι Άγγλοι έκαναν δυο... κατεβασιές, η μία πήγε μέσα και το άλλο το έβγαλε ο Κοστάντσο.

Ο Ελβετός έχει ευθύνη και στα δύο γκολ, ιδίως στο δεύτερο, αλλά γεγονός είναι οτι η άμυνα δεν πιέστηκε ιδιαίτερα. Πάντως, Μιραλάς αριστερά και Φουστέρ, Ριέρα 9δεξιά) και Ιμπαγάσα ήταν για 30 λεπτά και βάλε απολαυστικοί.

Ο γνωστός καλός Ολυμπιακός, επιθετικά

Αναφορικά με το κομμάτι της δημιουργίας, ο Ολυμπιακός μας έδειξε όλα τα καλά του στοιχεία στο πρώτο μισάωρο. Πρέσινγκ ψηλά, καλή κυκλοφορία, μεγάλα διαστήματα κατοχής (μέχρι και 68%!) και... γκολ!

Μόλις στο 2` ο Φουστέρ από την ωραία κομπίνα του Ιμπαγάσα άνοιξε το σκορ, αλλά στο 4` οι Άγγλοι με το φάουλ του Ντόρανς ισοφάρισαν, προκαλώντας κάποιες μουρμούρες για τον Κοστάντσο... Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 8` με μακρινό σουτ κι αυτό... ήταν για τη Γουέστ Μπρομ.

Μιραλάς, που ξεσήκωνε με τις ενέργειες του από αριστερά, Φουστέρ, Ιμπαγάσα και Τζιμπούρ έκαναν... παπάδες στο διάστημα 10`-25`, με τον Ισπανό να κάνει το 2-1 με πέναλτι στο 19`, ενώ ο Αλγερινός είχε δοκάρι στο 20`. Ως το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο δίχως όμως να απειλήσει άμεσα.

Και ο Κοστάντσο όρθιος...
Με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ο Koξ με σουτ χωρίς να τον μαρκάρει κανείς έκανε το 2-2 και τον Κοστάντσο όρθιο...

Tα ίδια...
Οι Άγγλοι ανέβηκαν, με τον Ολυμπιακό να δείχνει σημάδια... Ολλανδίας (Μπρέντα και Χέρενφειν, δηλαδή) κι είχαν μια καλή ευκαιρία για το 3-2, ενώ σιγά σιγά ο Βαλβέρδε ετοίμαζε τις αλλαγές του. Έξω δηλαδή Μανιάτης, Ριέρα, Μιραλάς, Παπαδόπουλος, μέσα Μαρκάνο, Τοροσίδης, Φετφατζίδης και Γκρμπιτς.

Από `κει και πέρα, λόγω των αλλαγών και της κόπωσης, ο ρυθμός φυσιολογικά έπεσε, αν και μόλις μπήκε ο “Φετφα”, ζωήρεψε κάπως η ομάδα. Ό,τι άξιζε ως το τέλος, ήταν η ευκαιρία του Τόμας στο 85`, όπου εκεί ο Κοστάντσο στάθηκε στο ύψος του, βγάζοντας μια δύσκολη φάση.

90+3` Λήξη του ματς

85` Φάση καρμπόν με το 2-2, ο Τόμας έκανε το σουτ, έδιωξε δύσκολα ο Κοστάντσο

76` Έξω Φουστέρ, Τζιμπούρ μέσα Κάται και Πάντελιτς

69` Κίτρινη στον Τζόουνς

65` Έξω Μανιάτης, Ριέρα, Μιραλάς, Παπαδόπουλος, μέσα Μαρκάνο, Τοροσίδης, Φετφατζίδης και Γκρμπιτς

61` O Κοξ βγήκε μόνος απέναντι από τον Κοστάντσο από δεξιά, από μπαλιά του Ντόρανς, αλλά σούταρε άουτ

49` Ωραία κομπίνα, ο Ιμπαγάσα στον Μιραλάς, σουτ του Βέλγου μπλοκαρε ο Ντάνιελς

47` Ατομική ενέργεια και σουτ του Τόμας έξω από την περιοχή η μπάλα στα δίχτυα, 2-2

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45+1` Λήξη του πρώτου μέρους

38` Ο Χολέμπας έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια

20` Σέντρα του Ιμπαγάσα από αριστερά, κεφαλιά του Τζιμπούρ στο οριζόντιο δοκάρι!

19` Πλασέ του Μιραλάς από αριστερά, ο Ντάνιελς σε κόρνερ

18` Ο Φουστέρ εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1

17` O Σάρνερ έπεσε άτσαλα στον Φουστέρ μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός πήρε το πέναλτι

10` Ο Μιραλάς από τα αριστερά έκανε το γύρισμα, ο Τζιμπούρ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά πιεζόμενος σούταρε άουτ

8` Μακρινό σουτ του Ντόρανς με το δεξί, ο Κοστάντσο με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ

7` Ολιγωρία στην άμυνα της Γουέστ Μπρομ, ο Ριέρα πήγε να το εκμεταλλευτεί, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

4` Ωραία εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Ντόρανς, η μπάλα πέρασε από το τείχος και κατέληξε στη γωνιά του Κοστάντσο

2` Ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ, ο Ιμπαγάσα το εκτέλεσε με πάσα στον Φουστέρ που προσπάθησε να σουτάρει, πήρε ξανά τη μπάλα μετά από πάσα του Μέλμπεργκ και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0