Facebook Pixel Sportdog.gr | Χατ-τρικ ο Ρόβας, 4άρα ο Ηρακλής!
| 2018-01-14 17:08:00

Χατ-τρικ ο Ρόβας, 4άρα ο Ηρακλής!

Ο Γηραιός νίκησε εύκολα τον Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθίας με 4-0.

Στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής κυριάρχησε, απειλήθηκε ελάχιστα και έφτασε δίκαια στο 2-0. Οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο της μπάλας και χωρίς να κινδυνέψουν «καθάρισαν» το ματς πριν το ημίωρο. Σκόρερ του Ημίθεου ήταν ο συνήθης ύποπτος, Χρήστος Ρόβας. Ο Έλληνας επιθετικός «χτύπησε» στο 5ο λεπτό με κοντινό σουτ και ασίστ Παπαδόπουλου. Είκοσι λεπτά αργότερα, σε φάση διαρκείας, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έπιασε σκαστό σουτ που αιφνιδίασε τον Αργυρόπουλο και έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 31′ και ο Βοσνιάδης έδιωξε σε κόρνερ με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν πάνω-κάτω η ίδια. Ένας δραστήριος Ηρακλής που έψαχνε τρίτο γκολ και ένας παθητικός Μ. Αλέξανδρος που περίμενε να τελειώσει το ματς. Ο Ημίθεος είχε κάποιες ευκαιρίες αλλά το 3-0 έγινε από τον Ρόβα με κοντινό πλασέ στο 63′. Πέντε λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Γκουτσίδη. Στην συνέχεια οι «κυανόλευκοι» δεν έπιασαν… κόκκινα και με την κατάλληλη διαχείριση πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα. Στο 90′ ο Παπαδόπουλος έκανε το 4-0 σε ρυθμούς προπόνησης.