Facebook Pixel Sportdog.gr | Με ανατροπή και πολλή τύχη η Άρσεναλ – «Αυτοκτόνησε» η Έβερτον! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2018-08-25 19:10:00

Με ανατροπή και πολλή τύχη η Άρσεναλ – «Αυτοκτόνησε» η Έβερτον! (ΒΙΝΤΕΟ)

Πρώτη νίκη για τους Λονδρέζους, 3-1 τη Γουέστ Χαμ.

Μετά από δύο ήττες στα ντέρμπι με Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι, η Άρσεναλ πήρε τους πρώτους της βαθμούς στη φετινή Premier League, επικρατώντας με 3-1 της Γουέστ Χαμ πολύ πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η παρθενική επικράτηση των Λονδρέζων με τον Ουνάι Έμερι στον πάγκο τους μετά την αποχώρηση του Αρσέν Βενγκέρ.

Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε με τον Αρναούτοβιτς στο 25’, όμως η Άρσεναλ γύρισε το παιχνίδι. Ο Μονρεάλ ισοφάρισε στο 30’ και το 2-1 έγινε στο 70’ με πολύ τυχερό τρόπο, καθώς ο Λακαζέτ γύρισε παράλληλα από τα αριστερά, με την μπάλα να κοντράρει στον Ντιόπ και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Η Γουέστ Χαμ πίεσε και έχασε ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και στις καθυστερήσεις ο Γουέλμπεκ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Άρσεναλ.

Η Έβερτον του Μάρκο Σίλβα «αυτοκτόνησε» στην έδρα της Μπόρνμουθ, αφού ισοφαρίστηκε με δύο γκολ στο 75’ και στο 80, με αποτέλεσμα να μείνει στο 2-2.

Η Λέστερ νίκησε 2-1 τη Σαουθάμπτον με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται στις καθυστερήσεις, ενώ Χάντερσφιλντ και Κάρντιφ έμειναν στο 0-0.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25 Αυγούστου

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (57' Μπολί / 69' Λαπόρτ)

Μπόρνμουθ - Έβερτον 2-2 (75' πεν. Κινγκ, 79' Ακέ / 56' Γουόλκοτ, 66' Κιν)

Σαουθάμπτον - Λέστερ 1-2 (52' Μπέρτραντ / 56' Γκρέι, 90'+2' Μαγκουάιρ)

Χάντερσφιλντ - Κάρντιφ 0-0

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 2-1 (30' Μονρεάλ, 70' αυτ. Ντιόπ, 90'+3' Γουέλμπεκ / 25' Αρναούτοβιτς)

Λίβερπουλ - Μπράιτον (19:30)