Facebook Pixel Χίμκι - Ζαλγκίρις Κάουνας: Μεγάλη νίκη για την Χίμκι επί της Ζαλγκίρις
| 2019-01-31 21:38:00

Με εκπληκτικό φινάλε η Χίμκι «πήρε» τη Ζαλγκίρις!

Μεγάλη νίκη για τους Ρώσους με 74-64.

Χίμκι - Ζαλγκίρις Κάουνας: Ένα τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο από την Χίμκι, καθήλωσε την Ζαλγκίρις με 74-64 και την πήγε αρκετά πίσω στην προσπάθεια της να μπει στα πλέι-οφ της Euroleague. Οι Ρώσοι ήταν πίσω στο σκορ, τόσο στο ημίχρονο, όσο και στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας του Σάρας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάικι με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, στους 15 ο Γκριγκόνις για την φιλοξενούμενη, στο 8-13 και οι δύο ομάδες. Ένα αποτέλεσμα βολικό για τον Παναθηναϊκό, ώστε να συνεχίσει να μάχεται για την είσοδο στην οκτάδα.

Η Χίμκι μπήκε καλά στον αγώνα και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με μικρές διαφορές για να τελειώσει το πρώτο κομμάτι του ματς με 19-17. Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της, ωστόσο με τρίποντο του Βιάλτσεφ πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 31-25 στα 4:06 πριν λήξει το πρώτο μέρος. Ωστόσο με ένα επιμέρους 12-5 οι Λιθουανοί πήραν βραχεία κεφαλή για το πρώτο ημίχρονο με 37-36.

Με τρίποντο του Γουόλτερς και καλάθι του Τόμσον η διαφορά πάει στο +8 για τους Λιθουανούς στα μισά της 3ης περιόδου, ενώ με καλάθι των Γουόκαπ και Καβαλιάουσκας στο φινάλε της 3ης περιόδου, το σκορ έφτασε το 47-56, δίνοντας στη Ζαλγκίρις το μέγιστο προβάδισμα.

Οι Ρώσοι ωστόσο έκρυψαν το καλάθι στην τελευταία περίοδο, αφού επέτρεψαν μόλις οκτώ πόντους στους Λιθουανούς που κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το 35’. Κάπου εκεί με ένα φοβερό ντεμαράζ και επιμέρους 15-3, η Χίμκι πέρασε μπροστά και δεν ξανακοίταξε ποτέ, αφού το σκορ έγινε 74-61, πριν το τελικό, πριν ο Γουόλτερς κάνει το 74-64 στα 50’’ πριν το φινάλε, όταν το ματς είχε κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-37, 47-56, 74-64

Πηγή: sport-fm.gr