Facebook Pixel Bundesliga: Μπάγερν - Ντόρτμουντ 5-0
| 2019-04-06 21:33:00

Ποιο ντέρμπι; - Απόλυτο αφεντικό η Μπάγερν - Σκόρπισε τη Ντόρτμουντ στους... πέντε ανέμους! (BINTEO)

Στην κορυφή οι Βαυαροί με νίκη 5-0!

Bundesliga: Το ντέρμπι κορυφής του γερμανικού πρωταθλήματος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τη Μπάγερν Μονάχου να δίνει ένα οδυνηρό μάθημα στην επίδοξη... σφετερίστρια του τίτλου, Μπορούσια Ντόρτμουντ, την οποία συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-0!

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν στο 8ο λεπτό, με τον Νταούντ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και έκτοτε άρχισε η... κατηφόρα.

Δύο πρώην παίκτες της Ντόρτμουντ, ο Χούμελς και ο Λεβαντόφσκι ξεκίνησαν το "πάρτι" με δύο γκολ στο 10' και στο στο 17'.

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, καθώς η Μπάγερν έφτασε στο 4-0 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τέρματα του Μαρτίνεθ στο 41' και του Γκνάμπρι στο 43', ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί κατέβασαν ρυθμό και σκόραραν... μόλις ένα γκολ για το τελικό 5-0 με τον Λεβαντόφσκι.

Με την εμφατική αυτή επικράτηση, η Μπάγερν ανέβηκε ξανά στην κορυφή με 64 βαθμούς. Η Ντόρτμουντ έμεινε δεύτερη με 63 πόντους και η μάχη συνεχίζεται, αφού απομένουν ακόμα έξι αγωνιστικές για το φινάλε.