Facebook Pixel Πάρτι με «τεσσάρα» για Ρόμα, δύσκολα η Γιουνάιτεντ (vid)
| 2019-09-20 00:07:00

Πάρτι με «τεσσάρα» για Ρόμα, δύσκολα η Γιουνάιτεντ - Σοκ για Γκλάντμπαχ, ανατροπή για Σλόβαν! (vid)

Ματσάρες έγιναν απόψε στο Europa League.

Εύκολο βράδυ είχε η Ρόμα απέναντι στην Μπασακσεχίρ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Οι Ρωμαίοι επικράτησαν με 4-0 των Τούρκων με σκόρερς τους Τζέκο, Τζανιόλο και Κλάιφερτ.

Αντιθέτως, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεν έφτυσε... αίμα για να κάμψει την αντίσταση της Αστάνα και χρειάστηκε ένα γκολ του Γκρίνγουντ στο 73' για να πάρει τη νίκη με 1-0 στο "Ολντ Τράφορντ".

Στα υπόλοιπα ματς η Γκλάντμπαχ γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ με 4-0 από την άσημη Βακ Πέλετς, ενώ η Σλόβαν Μπρατισλάβας που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ, κέρδισε με 4-2 την Μπεσίκτας!

Οι Σλοβάκοι βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 στο ημίχρονο, ισοφάρισαν σε 2-2 στο 58' και με δύο γκολ στο 93' και στο 94' διαμόρφωσαν το τελικό 4-2! Στο εν λόγω ματς ο Κάριους υπέπεσε σε ακόμα μία απίθανη γκάφα στο πρώτο γκολ της Σλόβαν.

Τέλος, αξίζει να γίνει ειδική μνεία στο Ρέιντζερς-Φέγενορντ, καθώς εκτός από τη νίκη με 1-0 των Σκωτσέζων, είχαμε και το τελευταίο "αντίο" για τον Φερνάντο Ρίκσεν, ο οποίος έφυγε από την ζωή στα 43 του χρόνια, έπειτα από πολυετή μάχη με την αμυοτροφική πλευρική σκλήρυνση.

Ο Ολλανδός είχε φορέσει την φανέλα με το "2" όταν αγωνιζόταν στην Ρέιντζερς κι έτσι οι οπαδοί τίμησαν την μνήμη του κάνοντας ένα συγκινητικό standing ovation στο δεύτερο λεπτό του αγώνα με τη Φέγενορντ.

Δείτε ΕΔΩ τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΓΚΡΟΥΠ G

ΠΟΡΤΟ - ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ 2-1

8', 29' Σοάρες / 14' Νσαμέ (πεν.)

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ - ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ 1-0

24' Ότζο

ΓΚΡΟΥΠ H

ΕΣΠΑΝΙΟΛ - ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 1-1

60' Βάργκας / 11' Λόπες (αυτ.)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΝΤΣ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 5-1

48' Λουντογκόρετς, 50' Λουκόκι, 52', 69', 73' Κεσέρου / 11' Ντιφέεφ

ΓΚΡΟΥΠ I

ΓΑΝΔΗ - ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ 3-2

2', 43' Ντέιβιντ, 64' Περίν (αυτ.) / 38' Καζρί, 75' Καμίνσκι (αυτ.)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΑΛΕΞΑΝΤΡΙΑ 3-1

20' Άρνολντ, 24' Μεχμέντι, 67' Μπρεκάλο / 66' Μπανάντα

ΓΚΡΟΥΠ J

ΡΟΜΑ - ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ 4-0

42' Καϊσάρα (αυτ.), 58' Τζέκο, 71' Τζανιόλο, 93' Κλάιφερτ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ - ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ 0-4

14' Βάισμαν, 31', 69' Λέιτγκεμπ, 41' Ριτζμάιερ

ΓΚΡΟΥΠ K

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 4-2

15', 58' Σποράρ, 93' Λιούμπιτσιτς, 94' Μόχα / 28' Λιάιτς (πεν.), 45+1' Μποζίκοφ (αυτ.)

ΓΟΥΛΒΣ - ΜΠΡΑΓΚΑ 0-1

71' Όρτα

ΓΚΡΟΥΠ L

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΑΣΤΑΝΑ 1-0

73' Γκρίνγουντ

ΠΑΡΤΙΖΑΝ - ΑΛΚΜΑΑΡ 2-2

42' (πεν.), 61' Νάτχο / 13' Στένγκς, 67' Μποαντού