Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκλεισε με 4αρα την χρονιά η Μπαρτσελόνα - 50ό γκολ για το 19 ο Μέσι - Μαγεία από τον Αργεντινό (Vid)
| 2019-12-21 19:12:00

4-1 οι Καταλανοί επί της Αλαβές.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα την Αλαβές με 4-1 μέσα στο Καμπ Νου και σκαρφάλωσε στην κορυφή της La Liga, κλείνοντας το 2019 με νίκη.

Πλούσιο θέαμα για ακόμα μια φορά από τους Καταλανούς με τον Μέσι να σκοράρει το 5ο γκολ του για αυτήν χρονιά, με ένα πανέμορφο τέρμα.

Από την αρχή του παιχνιδιού μπήκαν αρκετά ορεξάτοι και είδαν το γκολ του Μέσι στο 10΄να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Τέσσερα όμως λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν έκανε το 1-0. Ο Βιδάλ πήρε τη σκυτάλη από τον Γάλλο και στο 45' έκανε το 2-0, σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, παρότι η Αλαβές κατάφερε να μειώσει με τον Πονς.

Στο 70' ο Μέσι με ατομική ενέργεια και δυνατό αριστερό έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και στο 75΄ο Σουάρες έκανε το 4-1 με πέναλτι.