Facebook Pixel Sportdog.gr | Η σφαλιάρα στο ΠΟΚ και η μέρα που ο Λεμονής έκανε τον Μητρογκόλ να πυροβολήσει! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-01-16 14:05:00

Μη σας διαφεύγουν αυτά τα θέματα! Αξίζουν.

Διαβάστε το Σαν Σήμερα της επίσημης ιστοσελίδας της Super League:

1983

Δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος των αγώνων, η ΑΕΚ προηγείται 2-1 στο Καυτανζόγλειο του Ηρακλή, ο Παναθηναϊκός 2-1 του ΠΑΣ στη Λεωφόρο και ο Ολυμπιακός 1-0 του Μακεδονικού στο Νέο Φάληρο.

Ωστόσο καμία από τις τρεις ομάδες δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού ισοφαρίστηκαν στα τελευταία λεπτά.

Ηρακλής – ΑΕΚ 2-2 (28’ κεφαλιά Δ. Παπαδόπουλος, 87’ σουτ Παπαϊωάννου – 55’ σουτ, 70’ κεφαλιά Μαύρος), Παναθηναϊκός – ΠΑΣ 2-2 (16’ κεφαλιά Μαυρίδης, 24’ σουτ Θ. Δημόπουλος – 13’ σουτ Λιάκος, 76’ σουτ Παπαχρήστου) και Ολυμπιακός – Μακεδονικός 1-1 (33’ πέναλτι Αναστόπουλος – 84’ σουτ Καραμίχαλος).

2000

Ο Ολυμπιακός έχει 13 νίκες και μια ήττα από τον Παναθηναϊκό, όταν πηγαίνει στο Ηράκλειο.

Ο ΟΦΗ ήταν για χρόνια δύσκολος προορισμός για τον Ολυμπιακό, ωστόσο είχε νικήσει και τα τρία προηγούμενα χρόνια.

Αυτή τη φορά ο ΟΦΗ παρουσιάζεται και πάλι δυνατός και επικρατεί με 2-1 (12’ σουτ Νιόπλιας, 33’ κεφαλιά Γκόμες – 24’ σουτ Αλεξανδρής).

2005

Μετά την ήττα από την ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΟΦΗ για να επιστρέψει στις νίκες.

Από το πρώτο ημίχρονο βάζει δύο γκολ με τον Σωτήρη Κυργιάκο και φτάνει σε εύκολη νίκη με 5-1 (31’ κεφαλιά, 37’ σουτ Κυργιάκος, 62’ σουτ Μάριτς, 70’ σουτ Κωνσταντίνου, 88’ σουτ Μπικόφσκι – 90’ σουτ Καζαντζής).

Είναι το τελευταίο παιχνίδι του διεθνή αμυντικού με τους «πράσινους», καθώς δύο μέρες μετά μεταγράφεται στην Ρέιντζερς.

2011

Ο Πανιώνιος είναι προτελευταίος στη βαθμολογία με εννέα γκολ σε 17 αγώνες.

Έτσι στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Άρη, ο Τάκης Λεμονής βάζει βασικό τον Κώστα Μήτρογλου, που μόλις έχει αφιχθεί από τον Ολυμπιακό δανεικός.

Ο διεθνής σέντερ φορ σκοράρει δύο φορές (19’ σουτ, 90’ σουτ) και ο Πανιώνιος κερδίζει τον Άρη στην έδρα του μετά από 50 χρόνια.