Facebook Pixel Champions League: Το παιδί-θαύμα της Ντόρτμουντ... καθάρισε την Παρί – "Σφαλιάρα" στη Μαδρίτη για Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-02-18 23:54:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Νίκη 2-1 των Γερμανών και 1-0 της Αλέτικο.

Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης στους «οκτώ» του Champions League ενόψει των ρεβάνς απέκτησαν Ντόρτμουντ και Ατλέτικο Μαδρίτης μετά τις νίκες με 2-1 και 1-0 κόντρα σε Παρί Σεν Ζερμαίν και Λίβερπουλ αντίστοιχα.

Στη Γερμανία μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν ο νεοαποκτηθέντας Χάαλαντ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ (69’ – 77’), δεύτερο μάλιστα προήλθε από τρομερό σουτ εκτός περιοχής, ενώ ο Νεϊμάρ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την Παρί στο 76’.

Στη Μαδρίτη η Ατλέτικο βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Σαούλ μόλις στο 4ο λεπτό και από εκεί και πέρα παίζοντας μόνο άμυνα, κατάφερε να... αποδιοργανώσει πλήρως την πρωτοπόρο Αγγλίας.

Το άξιζε η Ντόρτμουντ, την... πάτησε η Λίβερπουλ

Όσον αφορά την εξέλιξη των αγώνων, στο Ντόρτμουντ – Παρί οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άξιζαν να πάρουν τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο πίεσαν για το γκολ, όμως τελικά το βρήκαν στο δεύτερο με τον Χαάλαντ να ανοίγει το σκορ στο 69’ με κοντινή προβολή. Μετά το 1-0 η Παρί υποχρεώθηκε να βγει μπροστά και να κυκλοφορήσει επιτέλους λίγο την μπάλα. Τελικά στο 77’ έφτασε και στο 1-1, όταν ο Εμπαμπέ έκλεψε και έδωσε ωραία την ασίστ στον Νεϊμάρ που σε κενή εστία έφερε το ματς στα ίσια.

Η χαρά όμως των Παριζιών δεν κράτησε πολύ, καθώς στο ακριβώς επόμενο λεπτό, το... παιδί – θαύμα της Ντόρτμουντ και ίσως ολόκληρης της Ευρώπης, ο 18χρονος Χάαλαντ με μία σουτάρα εκτός περιοχής αιφνιδίασε τον Κέιλορ Νάβας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του για το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε. Οι Γάλλοι πίεσαν στο τελευταίο τέταρτο, είχαν και δοκάρι, όμως δεν κατάφερα να αποφύγουν την ήττα.

Στη Μαδρίτη το παιχνίδι ήταν σαφέστατα χειρότερο και στους ρυθμούς που βολεύουν την Ατλέτικο. Οι «ροχιμπλάνκος» μετά από μία... αναταραχή στην άμυνα της Λίβερπουλ ευτύχησαν να βρουν το γκολ για το 1-0 με τον Σοαύλ στο 4’ και από εκεί και πέρα έμειναν πίσω και περίμεναν. Οι επικείμενοι πρωταθλητές Αγγλίας είχαν την κατοχή μέχρι το 95’, έπαιζαν την Ατλέτικο στο μισό γήπεδο, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησαν ήταν ελάχιστες. Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε στη ρεβάνς αναμένεται να... κρεμαστεί από τα δοκάρια από το πρώτο λεπτό.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Σάβιτς, Φελίπε, Βρσάλικο, Λόντι, Παρτέι, Σαούλ, Κόκε, Λεμάρ (46’ Γιορέντε), Κορέα (77’ Ντιέγκο Κόστα), Μοράτα (70’ Βιτόλο)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Χέντερσον (80’ Μίλνερ), Φαμπίνιο, Βαίνάλντουμ, Φιρμίνο, Μανέ (46’ Οριγκί), Σαλάχ (72’ Τσάμπερλεϊν)