Facebook Pixel Sportdog.gr | Ανατροπή στα νταμάρια για ΠΑΟΚ! Μόνο ο Άρης τον κατάφερε στην Τούμπα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανατροπή στα νταμάρια για ΠΑΟΚ! Μόνο ο Άρης τον κατάφερε στην Τούμπα (ΒΙΝΤΕΟ)

Πότε συνέβησαν όλα αυτά;

Διαβάστε τι έγινε ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 24 Φεβρουαρίου στην επίσημη ιστοσελίδα της Super League:

1980

Η ΑΕΚ παίζει στην Καστοριά και το σκορ είναι 1-1. Στο τέλος ο Χέρμαν Στεσλ αποσύρει τον Χρήστο Καλαϊτζίδη και βάζει για λίγα λεπτά ως αλλαγή τον Στέλιο Μανωλά.

Αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση του Στέλιου στο πρωτάθλημα, όπου έμελλε να πορευτεί με την ΑΕΚ για 19 ολόκληρα χρόνια. Ένα μήνα αργότερα αγωνίζεται και βασικός, ενώ από την επόμενη σεζόν καθιερώνεται.

Ο Μανωλάς μέχρι το 1998 θα παίξει σε 447 αγώνες πρώτης Εθνικής με τη μοναδική φανέλα που φόρεσε στην καριέρα του και θα πετύχει 36 γκολ.

Για πολλά χρόνια ήταν ο αρχηγός της ομάδας.

Με την ΑΕΚ πήρε στην καριέρα του τέσσερα πρωταθλήματα και τρία Κύπελλα Ελλάδας.

1991

Ο Παναθηναϊκός είναι σε φόρμα επιθετικά και ο Απόλλων στο «Σπύρος Λούης» κάμπτεται κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Με Σαραβάκο και Βαζέχα να κάνουν με εκπληκτική σεζόν, ο Παναθηναϊκός επικρατεί με 5-0 (30’ σουτ, 47’ σουτ, 64’ κεφαλιά Σαραβάκος, 71’ σουτ, 78’ σουτ Βαζέχα).

Στο τέλος της σεζόν βάζουν και οι δύο μαζί 41 γκολ.

1997

Στο Βύρωνα, στα νταμάρια. ο Αθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, προσπαθώντας να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού. Και οι δύο ομάδες είναι σε καλή πορεία.

Αν και ο Αθηναϊκός προηγείται γρήγορα με δύο γκολ, ο ΠΑΟΚ επικρατεί με 3-2 (16’ φάουλ Σαμπατίνι, 20’ κεφαλιά Βελής – 44’ φάουλ Φρατζέσκος, 56’ σουτ Σιδηρόπουλος, 57’ σουτ Βρύζας).

2019

Ο ΠΑΟΚ προχωρά ακάθεκτος για το πρωτάθλημα, έχοντας δύο ισοπαλίες, αλλά έντεκα στα έντεκα στην έδρα του.

Υποδέχεται τον Άρη, που θα τον δυσκολέψει πολύ και τελικά θα γίνει η πρώτη ομάδα που φεύγει αήττητη από την Τούμπα, παίρνοντας 1-1 (39’ σουτ Βιεϊρίνια – 85’ κεφαλιά Φραν Βέλεθ).

Αυτή είναι και η μοναδική εντός έδρας απώλεια του ΠΑΟΚ ως το τέλος της σεζόν.