Facebook Pixel "Τεσσάρα" με ανατροπή στη Λεβερκούζεν η Μπάγερν - Σοκ για Λειψία! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-06-06 19:16:00

"Τεσσάρα" με ανατροπή στη Λεβερκούζεν η Μπάγερν - Σοκ για Λειψία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρεις βαθμούς από την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος της Bundesliga βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου μετά τη νίκη της με 4-2 επί της Λεβερκούζεν εκτός έδρας και μάλιστα με ανατροπή.

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Αλάριο, σε ένα γκολ που ο βοηθός σήκωσε αρχικά τη σημαία για να υποδείξει τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ, αλλά το VAR έδειξε ότι δεν υπήρχε παράβαση. Στη συνέχεια, όμως, η Μπάγερν αντέδρασε και με τρία γκολ μέσα σε ένα διάστημα 18 λεπτών πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με 3-1. Ο Λεβαντόφσκι στο 66ο λεπτό ανέβασε με κεφαλιά το δείκτη του σκορ για τους Βαυαρούς και έφτασε τα 30 γκολ στη σεζόν, ενώ ο 17χρονος Βιρτς διαμόρφωσε για τη Λεβερκούζεν το τελικό 2-4.

Στο μεταξύ, η Λειψία έχασε την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» προσωρινά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την ουραγό Πάντερμπορν. Οι «κόκκινοι ταύροι» προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Σικ και, μολονότι στο 43΄ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ουπαμεκανό, κρατούσαν το προβάδισμα ως το 90ό λεπτό. Στις καθυστερήσεις, ωστόσο, η Πάντερμπορν ισοφάρισε με τον Στρόντικ, «κόβοντας» δύο βαθμούς από τους γηπεδούχους. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων συμπεριλήφθηκε ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.

Στις αναμετρήσεις για την 30ή αγωνιστική της Bundesliga σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: