Facebook Pixel Sportdog.gr | "Διπλό" στην πρεμιέρα για τη Σίτι! Νίκη με 3-1 εκτός έδρας τη Γουλβς (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-09-22 00:21:00

"Διπλό" στην πρεμιέρα για τη Σίτι! Νίκη με 3-1 εκτός έδρας τη Γουλβς (ΒΙΝΤΕΟ)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στη νέα σεζόν της Premier League η Μάντσεστερ Σίτι. Την ημέρα που οι «πολίτες» ανακοίνωσαν το θετικό κρούσμα κορονοϊού του Ιλκάι Γκουντογκάν, επιβλήθηκαν με 3-1 της Γουλβς στο «Μολινό» με τα τέρματα των Ντε Μπράιν (πέναλτι στο 20΄), Φόντεν στο 32΄ από ασίστ του Στέρλινγκ και Γκαμπριέλ Ζεζούς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «λύκοι» προσπάθησαν στο δεύτερο μέρος να μειώσουν για να ξαναμπούν στο ματς και τα κατάφεραν στο 78΄ με τον Χιμένες από την ωραία σέντρα του Ποντένσε. Η Σίτι, ωστόσο, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα μετά το τέρμα που δέχτηκε και σε μία αντεπίθεση που έβγαλε στις καθυστερήσεις «σφράγισε» το «τρίποντο» με τον Βραζιλιάνο διεθνή στράικερ.

«Ποδαρικό» με νίκη στην Premier League έκανε η Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής (σ.σ. δεν είχαν παίξει στην πρεμιέρα) επικράτησαν με 1-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Βίλα Παρκ», χάρη στο γκολ του 22χρονου Άγγλου αμυντικού Έζρι Κόνσα.

Η Σέφιλντ, η οποία από το 12ο λεπτό αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ίγκαν, είχε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 37΄ με το πέναλτι του Λάντστραμ που όμως απόκρουσε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Εμιλιάνο Μαρτίνες. Έτσι έμεινε στο... μηδέν μετά από 2 αγωνιστικές και ισάριθμες ήττες (έχασε εντός έδρας με 0-2 στην πρεμιέρα από την Γουλβς).

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Έβερτον-Γουέστ Μπρομ 5-2 (31΄, 62΄, 66΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 45΄ Χάμες Ροντρίγκες, 54΄ Κιν - 10΄ Ντιανγκανά, 47΄ Περέιρα)

Λιντς-Φούλαμ 4-3 (5΄, 57΄ Έλντερ Κόστα, 41΄ πεν. Κλικ, 50΄ Μπάμφορντ - 34΄ πεν., 67΄ Μίτροβιτς, 62΄ Ριντ)

Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 1-3

(80΄ Φαν ντε Μπέεκ - 7΄ Τάουνσεντ, 74΄ πεν., 85΄ Ζαχά)

Αρσεναλ-Γουέστ Χαμ 2-1

(25΄ Λακαζέτ, 86΄ Ενκετιά - 45΄ Αντόνιο)

Σαουθάμπτον-Τότεναμ 2-5