Facebook Pixel Sportdog.gr | Γκέλες ολκής για Ντόρτμουντ και Λειψία - Κέρδισε... χωρίς να παίξει η Μπάγερν! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-16 18:50:00

Bundesliga: Σε μία περίοδο που η Μπάγερν δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, οι υποψήφιοι μνηστήρες του τίτλου στη Γερμανία μοιάζουν ανήμποροι να πιέσουν τους Βαυαρούς.

Η Λειψία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη «Φολκσβάγκεν Αρένα» ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Βόλφσμπουργκ και έμεινε ένα βαθμό πίσω από τους πρωταθλητές, που υποδέχονται αύριο (17/1) τη Φράιμπουργκ και έχουν την ευκαιρία να αποσπαστούν στην κορυφή.

Ακόμη χειρότερα τα πράγματα για τη Ντόρτμουντ, η οποία παραχώρησε 1-1 στην ουραγό Μάιντς, έχοντας μάλιστα βρεθεί πίσω στο σκορ από καταπληκτικό γκολ του Οζτουναλί, πριν ισοφαρίσει ο Μενιέ. Η Μπορούσια έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά ο Ρόις αστόχησε σε πέναλτι στο 76΄.

Συνολικά η 16η αγωνιστική (τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα σημερινά παιχνίδια) αποδείχθηκε... φουλ της ισοπαλίας, με μόνη εξαίρεση τη νίκη της Βέρντερ επί της Άουγκσμπουργκ (2-0), με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ουνιόν Βερολίνου-Λεβερκούζεν    1-0