Facebook Pixel Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Ματσάρες στα προκριματικά - Σούπερ Αγγλία και Γερμανία - "Ήρωας" ο Λεβαντόβσκι
| 2021-03-26 00:27:00

Ματσάρες στα προκριματικά - Σούπερ Αγγλία και Γερμανία - "Ήρωας" ο Λεβαντόβσκι

Με σπουδαίες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Μπορεί τα ελληνικά βλέμματα να ήταν στην Γρανάδα, όμως και στις υπόλοιπες αναμετρήσεις είδαμε σπουδαίες αναμετρήσεις. Για τον 9ο Όμιλο η Αγγλία δεν έδειξε... έλεος και συνέτριψε με 5-0 το Σαν Μαρίνο. Σκόρερ για τα "τρία λιοντάρια" ήταν οι Γουόρντ Μπρόουζ στο 14', Κάλβερτ Λιούιν στο 21' και 53', Στέρλινγκ στο 31' και Ουότκινς στο 83'. Στον άλλο αγώνα του γκρουπ η Πολωνία πήρε "χρυσό" βαθμό στην Βουδαπέστη γυρνώντας ένα... χαμένο ματς με ήρωα τον Λεβαντόφσκι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη ισάριθμα γκολ του Σαλάι (6',53'), αλλά Πίοντεκ στο 60' και Γιόζβακ στο 61' ισοφάρισαν για τους Πολωνούς. Ο Όρμπαν στο 78' έδωσε νέο προβάδισμα στους Ούγγρους, αλλά ο Λεβαντόβσκι στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Ο Όρμπαν στο 78' έδωσε νέο προβάδισμα στους Ούγγρους, αλλά ο Λεβαντόβσκι στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-3.  Στο τελευταίο αγώνα του ομίλου η Αλβανία με τέρμα του Λενιάνι στο 41 κέρδισε με 0-1 την Ανδόρα εκτός έδρας.

Σαν Μαρίνο - Ουγγαρία (21:45)

Στο 3ο όμιλο η Ιταλία κέρδισε με 2-0 την Βόρεια Ιρλανδία στην Πάρμα (14' Μπεράρντι, 39' Ιμόμπιλε), ενώ η Ελβετοί επιβλήθηκαν 1-3 της Βουλγαρίας εκτός έδρας 46' Ντεσπόντοφ - 7' Εμπολό, 10' Σεφέροβιτς, 13' Ζουμπέρ).

* Η Λιθουανία δεν έπαιξε ακόμα

Για τον 6ο όμιλο Σκωτία και Αυστρία ήρθαν ισόπαλες με 2-2 (71' Χάνλεϊ, 85' ΜακΓκίν - 55', 80' Κάλατζιτς), ενώ οι Δανοί πέρασαν από το Ισραήλ με 0-2 (13' Μπρέιθγουεϊτ, 67' Βιντ). Τέλος η Μολδαβία ήρθε ισόπαλη με 1-1 με τα Νησιά Φερόε εντός έδρας (9' Νικολαέσκου – 83' Μ. Όλσεν).

Ισραήλ – Σκωτία

Για τον 10ο γκρουπ η Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί και νίκησαν με 3-0 την Ισλανδία. Σκόρερ για τα "Πάντσερ" ήταν οι Γκορέτσκα (3'), Χάβερτς (7') και Γκουντογκάν (56'). Σε ένα φανταστικό αγώνα η Ρουμανία κατάφερε και κέρδισε με 3-2 την Β. Μακεδονία. Οι "βρικόλακες" προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Τανάσε (28') και Μιχάιλα (50') όμως η γειτονική χώρα έφερε την αναμέτρηση στα ίσα με τον Αντέμι στο 82' και ένα λεπτό μετά ο  Τράικοφσκι έκανε το 2-2. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ιάνις Χάτζι στο 86' κάνοντας το 3-2. Τέλος η Αρμένια πέρασε από το Λιχτενστάιν με 0-1 με τέρμα του Φρόμελτ στο 84'.

Γερμανία - Ισλανδία 3-0
Ρουμανία - Βόρεια Μακεδονία 3-2
Λίχτενσταϊν - Αρμενία 0-1