Facebook Pixel Μουντιάλ 2022: Γκέλα η Τουρκία υπό το βλέμμα του Ερντογάν! - Πάρτι με 8 γκολ το Βέλγιο, 7άρα η Ολλανδία (Vid)
| 2021-03-30 23:51:00

Γκέλα η Τουρκία υπό το βλέμμα του Ερντογάν! - Πάρτι με 8 γκολ το Βέλγιο, 7άρα η Ολλανδία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Τούρκος πρόεδρος βρέθηκε στο γήπεδο, αλλά δεν έφερε γούρι στην Τουρκία, η οποία ήρθε ισόπαλη 3-3 με τη Λετονία αν και προηγήθηκε με 3-1. Όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών του Μουντιάλ.

Μουντιάλ 2022: Η Τουρκία γνώρισε την πρώτη απώλεια βαθμών στα προκριματικά, καθώς έμεινε στο 3-3 με τη Λετονία, ενώ Βέλγιο και Ολλανδία έκαναν πάρτι κόντρα σε Λευκορωσία (8-0) και Γιβραλτάρ αντίστοιχα (7-0).

Η Πορτογαλία δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε 3-1 με ανατροπή το Λουξεμβούργο, η Κροατία "καθάρισε" με 3-0 τη Μάλτα και πέρασε την Κύπρο, όπως και η Σλοβακία που νίκησε 2-1 τη Ρωσία με τον πρώην άσο του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, να σημειώνει το νικητήριο γκολ. Σημαντικό διπλό με 1-0 στο Μαυροβούνιο πανηγύρισε η Νορβηγία.

Η 3η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (ευρωπαϊκή ζώνη) ξεκίνησε με... περιπάτους για το Βέλγιο και την Ολλανδία κόντρα σε Λευκορωσία (8-0) και Γιβραλτάρ (7-0) για τον 5ο και 7ο όμιλο αντίστοιχα, αλλά και σούπερ παιχνίδια σε Κωνσταντινούπολη και Τρνάβα. Η Τουρκία δεν κατάφερε να γίνει η μοναδική ομάδα με το απόλυτο των νικών ("3 στα 3"), παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 3-1 κόντρα στη Λετονία. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με δύο γκολ από τους Ουλντρίκις και Ικαούνιεκς, "έκλεψαν" την ισοπαλία απ' τους Τούρκους και πανηγύρισαν τον πρώτο τους βαθμό στα προκριματικά.

Για τον ίδιο όμιλο η Νορβηγία "απέδρασε" με μεγάλο διπλό (1-0) απ' το Μαυροβούνιο κι ανέβηκε στη 2η θέση πίσω απ' την Τουρκία (7β.), όπου γίνεται... χαλασμός με τριπλή ισοβαθμία στους 6 βαθμούς (Ολλανδία, Μαυροβούνιο, Νορβηγία).

Η Πορτογαλία τα βρήκε... σκούρα απέναντι στο μαχητικότατο Λουξεμβούργο (1ος όμιλος) που προηγήθηκε στο πρώτο 30λεπτο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο της έδωσε τη λύση -ποιος άλλος;- ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που πέτυχε το γκολ της ανατροπής, πριν "σφραγίσει" τη νίκη των Ιβήρων ο Παουλίνια στο φινάλε (3-1).

Πολύ σημαντική νίκη πήρε και η Ουαλία κόντρα στην Τσεχία (πρώτη ήττα) με γκολ του Τζέιμς στο 82' σε ένα ματς που "σημαδεύτηκε" από δύο αποβολές (στο 49' με απευθείας κόκκινη ο Σικ, στο 77' με δεύτερη κίτρινη ο Ρόμπερτς), ενώ η Κροατία αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Μάλτα, βρήκε γκολ απ' τις "παλιοσειρές" της (Πέρισιτς, Μόντριτς) κι έπιασε στην κορυφή του 8ου ομίλου τη Ρωσία, η οποία ηττήθηκε με 2-1 απ' τη Σλοβακία.

Η ανανεωμένη Κύπρος του Νίκου Κωστένογλου παρουσιάστηκε ξανά εξόχως ανταγωνιστική και με το γκολ του Ιωάννη Πίττα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42ο λεπτό), νίκησε με 1-0 την Σλοβενία για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (ευρωπαϊκή ζώνη).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022( Ευρωπαϊκή Ζώνη):

1ος Όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Σερβία             1-2

(60' πέν. Μακμούντοφ- 16', 81' Μίτροβιτς)

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία         1-3

(30' Ροντρίγκες - 45'+2' Ζότα, 51' Κριστιάνο Ρονάλντο, 80' Παουλίνια)

Ρεπό: Ιρλανδία (θα δώσει φιλικό στις 21:45 με το Κατάρ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στο Ντέμπρετσεν)