27/08/21 - 13:38

Άτυχος ο Ολυμπιακός, όμιλος... φωτιά στο Europa - Μάχες για την πρόκριση - Πότε είναι τα παιχνίδια

Sportdog Team
Άτυχος ο Ολυμπιακός, όμιλος... φωτιά στο Europa - Μάχες για την πρόκριση - Πότε είναι τα παιχνίδια
15.970views

Δύσκολοι αντίπαλοι για τους Πειραιώτες, που θα παίξουν με Άιντραχτ Φρανακφούρτης, Φενέρμπαχσέ και Άντβερπ. Η διοργάνωση πάντως έχει ομάδες επιπέδου Champions League.

Πολύ δύσκολος θα είναι ο όμιλος του Ολυμπιακού στο Europa League, καθώς θα βρει απέναντί του ομάδες που δεν... τρομάζουν, αλλά είναι από καλά πρωταθλήματα και με δυνατά ρόστερ.

Οι Πειραιώτες βρίσκονται λοιπόν στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης μαζί με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, τη Φενέρμπαχτσέ και την Άντβερπ.

Οι ημερομηνίες της φάσης των ομίλων είναι οι εξής: Στις 16 Σεπτεμβρίου η 1η αγωνιστική, στις 30 Σεπτεμβρίου η 2η αγωνιστική, στις 21 Οκτωβρίου η 3η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου η 4η αγωνιστική, στις 25 Νοεμβρίου η 5η αγωνιστική, στις 9 Δεκεμβρίου η 6η αγωνιστική.

Υπενθυμίζεται ότι η μορφή της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης έχει αλλάξει για τη σεζόν 2021-22. Οι ομάδες που μετέχουν στους ομίλους έχουν μειωθεί από 48 σε 32, ενώ μόνο οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται απευθείας στη φάση των «16».

Οι δεύτεροι θα τεθούν αντιμέτωποι με τους τρίτους που θα προκύψουν από τη φάση των ομίλων του Champions League (17-24 Φεβρουαρίου). Οι τρίτοι από τους ομίλους του Europa League θα συνεχίσουν στα μπαράζ του Europa Conference League, εκεί πρόκειται να αντιμετωπίσουν τους δεύτερους που θα προκύψουν από τους ομίλους της νεοσύστατης διοργάνωσης της UEFA.

Οι όμιλοι του Europa League

1ος όμιλος: Λιόν, Ρέιντζερς, Σπάρτα Πράγας, Μπρόντμπι

2ος όμιλος: Μονακό, Αϊντχόφεν, Ρεάλ Σοσιεδάδ, Στουρμ Γκρατς

3ος όμιλος: Νάπολι, Λέστερ, Σπαρτάκ Μόσχας, Λέγκια Βαρσοβίας

4ος όμιλος: Ολυμπιακός, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Φενέρμπαχτσε, Αντβέρπ 

5ος όμιλος: Λάτσιο, Λοκομοτίβ Μόσχας, Μαρσέιγ, Γαλατάσαραϊ

6ος όμιλος: Μπράγκα, Ερυθρός Αστέρας, Λουντογκόρετς, Μίντιλαντ 

7ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Σέλτικ, Ρεάλ Μπέτις, Φερεντσβάρος

8ος όμιλος: Ντίναμο Ζάγκρεμπ, Γκενκ, Γουέστ Χαμ, Ραπίντ Βιέννης

 

Θυμίζουμε τις ημερομηνίες της φάσης των ομίλων:

Πρώτη αγωνιστική: 16 Σεπτεμβρίου

Δεύτερη αγωνιστική: 30 Σεπτεμβρίου

Τρίτη αγωνιστική: 21 Οκτωβρίου

Τέταρτη αγωνιστική: 4 Νοεμβρίου

Πέμπτη αγωνιστική: 25 Νοεμβρίου

Έκτη αγωνιστική: 9 Δεκεμβρίου

Ακολουθήστε το sportdog.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις

Δείτε όλες τις αθλητικές Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο sportdog.gr

ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΤΟ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ