Facebook Pixel Παγκόσμιο Κύπελλο: Εύκολη "τεσσάρα" για την Αγγλία, στη 2η θέση η Αλβανία (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-09-05 21:44:00

Εύκολη "τεσσάρα" για την Αγγλία, στη 2η θέση η Αλβανία (ΒΙΝΤΕΟ)

Συνεχίζονται οι αγώνες για την προκριματική φάση του Μουντιάλ που πρόκειται να γίνει στο Κατάρ του 2022.

Παγκόσμιο Κύπελλο: Η άνετη νίκη της Αγγλίας επί της Ανδόρας (4-0) στο «Wembley» και η νίκη της Αλβανίας επί της Ουγγαρίας με γκολ του Μπρόχα στο 87ο λεπτό, που ανέβασε τους γηπεδούχους στη δεύτερη θέση του 9ου ομίλου, ξεχώρισαν απ' τα πρώτα ματς του δεύτερου «πιάτου» της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (Ευρωπαϊκή Ζώνη).

Στο Ρέικιαβικ η Ισλανδία βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ απ' τη Β. Μακεδονία, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο 15λεπτο, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Το 2-2 μάλιστα, σημειώθηκε στο 84' από τον 18χρονο Άντρι Γκουντγιόνσεν, γιο του παλιού μεγάλου άσου των Μπαρτσελόνα και Τσέλσι Εϊντουρ Γκουντγιόνσεν, μόλις στη δεύτερη συμμετοχή του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ισλανδίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης:

1ος Όμιλος

Σερβία-Λουξεμβούργο             4-1 (22', 35' Μίτροβιτς, 82' αυτ. Σανότ, 90'+7' Μιλένκοβιτς - 77' Τιλ)

Ιρλανδία-Αζερμπαϊτζάν           1-1 (87' Ντάφι - 45'+1' Μακχμούντοφ)

Ρεπό: Πορτογαλία

2ος Όμιλος

Ισπανία-Γεωργία                 21:45

Κόσοβο-ΕΛΛΑΔΑ                   21:45

Ρεπό: Σουηδία

3ος Όμιλος

Βουλγαρία-Λιθουανία             1-0 (82' Τσότσεφ)

Ελβετία-Ιταλία                  21:45

Ρεπό: Β. Ιρλανδία

4ος Όμιλος

Φινλανδία-Καζακστάν             1-0 (60' Πογιάνπαλο)

Ουκρανία-Γαλλία                 1-1 (44' Σαπαρένκο - 50' Μαρσιάλ)

Ρεπό: Βοσνία/Ερζεγοβίνη

5ος Όμιλος

Λευκορωσία-Ουαλία               2-3 (29' πέν. Λισάκοβιτς, 30' Σέντκο - 5' πέν., 69' πέν., 90'+3' Μπέιλ)

Βέλγιο-Τσεχία                   21:45

Ρεπό: Εσθονία

6ος Όμιλος

Νησιά Φαρόε-Δανία               0-1 (85' Βιντ)

Ισραήλ-Αυστρία                  5-2 (5' Σόλομον, 20' Νταμπούρ, 33', 90'+1' Ζάχαβι, 59' Βάισμαν - 42' Μπάουμγκάρτνερ, 55' Αρναούτοβιτς)

Σκωτία-Μολδαβία                 1-0 (14' Ντάικς)

7ος Όμιλος

Λετονία-Νορβηγία                0-2 (20' πέν. Χάαλαντ, 66' Μ. Ελιουνούσι)

Ολλανδία-Μαυροβούνιο            4-0 (38' πέν., 62' Ντεπάι, 70' Βαϊνάλντουμ, 76' Γκάκπο)

Γιβραλτάρ-Τουρκία               0-3 (54' Ντερβίσογλου, 65' Τσαλχάνογλου, 83' Καραμάν)

8ος Όμιλος

Κύπρος-Ρωσία                    0-2 (6' Ερόκιν, 55' Ζεμαλετντίνοφ)

Σλοβενία-Μάλτα                  1-0 (45' πέν. Λόβριτς)

Σλοβακία-Κροατία                0-1 (86' Μπρόζοβιτς)

9ος Όμιλος

Αλβανία-Ουγγαρία                1-0 (87' Μπρόχα)

Αγγλία-Ανδόρα                   4-0 (18', 78' Λίνγκααρντ, 72' πέν. Κέιν, 85' Σάκα)

Σαν Μαρίνο-Πολωνία              21:45

10ος Όμιλος

Ισλανδία-Β. Μακεδονία           2-2 (78' Μπιάρνασον, 84' Άντρι Γκουντιόνσεν - 12' Βελκόφσκι, 54' Αλιόσκι)

Ρουμανία-Λιχτενστάιν            21:45

Γερμανία-Αρμενία                21:45

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Δείτε τα highlights από τους αγώνες προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ