Facebook Pixel Champions League: Μυθική ανατροπή Γιουνάιτεντ με Ρονάλντο - Τεσσάρες Τσέλσι και Μπάγερν, με το ζόρι η Γιούβε (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-20 23:55:00

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε συναρπαστική νίκη με 3-2 επί της Αταλάντα, Τσέλσι και Μπάγερν φιλοδώρησαν με 4-0 τις Μάλμε και Ζενίτ αντίστοιχα, ενώ η Γιουβέντους νίκησε δύσκολα με 1-0 τη Ζενίτ. Μεγάλο διπλό της Βιγιαρεάλ στην Ελβετία (4-1 τη Γιάνγκ Μπόις), στο 0-0 έμειναν Λιλ και Σεβίλλη.

Champions League: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Αταλάντα, όμως με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε και ένα φοβερό γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο της έδωσε μεγάλη νίκη με 3-2. Στο έτερο ματς του ομίλου, η Βιγιαρεάλ συνέτριψε με 4-1 τη Γιάνγκ Μπόις εκτός έδρας.

Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο, αφού στο δεύτερο πήρε φόρα και διέλυσε με 4-0 τη Μπενφίκα.

Η Γιουβέντους έκανε το 3x3 με δύσκολη νίκη (1-0) στην έδρα της Ζενίτ, τη στιγμή που η Τσέλσι δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικράτησει με 4-0 της Μάλμε, αλλά να βλέπει τους Λουκάκου και Βέρνερ να τραυματίζονται.

Στο χειρότερο ματς της βραδιάς, Λιλ και Σεβίλλη έμειναν στο 0-0 στη Γαλλία.

Αναλυτικά:

Το «Θέατρο των ονείρων» μετατρέπεται σε τόπο μαρτυρίου για τους φιλοξενούμενους, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίρνει «φωτιά»! Αυτό έγινε απόψε στο «Ολντ Τράφορντ» όπου η Αταλάντα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια δέχτηκε... ανελέητο σφυροκόπημα και η Γιουνάιτεντ γύρισε το ματς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το νικητήριο (3-2) γκολ στο 81΄. Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην κορυφή του 6ου ομίλου μετά την 3η αγωνιστική του Champions League και πηγαίνουν με ανεβασμένο ηθικό στο ντέρμπι της Premiership εναντίον της Λίβερπουλ (24/10).

Πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε 15 λεπτά, η Μπάγερν πέρασε από τη Λισαβόνα με 4-0 επί της Μπενφίκα με τον Λιρόι Σανέ να ανοίγει το σκορ με φάουλ-δυναμίτη στο 70΄. Οι Βαυαροί ουσιαστικά εξασφάλισαν από σήμερα την πρόκριση στους «16» αφού έφτασαν τους 9 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τη Μπενφίκα. Στο Λονδίνο η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με το ίδιο σκορ τη Μάλμε και να φτάσει -επίσης- τους 9 βαθμούς. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Κρίστενσεν και ήταν το «παρθενικό» του μετά από 137 αγώνες με τη φανέλα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Η Μπαρτσελόνα έβαλε τέλος στον... κατήφορό της στο εφετινό Champions League και μετά τη σαββατιάτικη (17/10) νίκη της επί της Βαλένθια στη La Liga (3-1) νίκησε δύσκολα και την Ντινάμο Κιέβου με 1-0 στο «Καμπ Νόου» (5ος όμιλος), φτάνοντας στο πρώτο τρίποντό της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Ένα γκολ του Ζεράρ Πικέ με πλασέ (από ασίστ του Άλμπα) αποδείχθηκε αρκετό για να «αποφορτίσει» κι άλλο τους πιεσμένους Καταλανούς, διατηρώντας τους «ζωντανούς»  στη μάχη της πρόκρισης.

Την ίδια ώρα η Σάλτσμπουργκ «καθάρισε» με... συνοπτικές διαδικασίες στο δεύτερο ημίχρονο τη Βόλφσμπουργκ με 3-1, ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία του 7ου ομίλου με 7 βαθμούς κι απέκτησε πολύ μεγάλο προβάδισμα για την πρόκρισή της στους «16» του Champions League.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικης των ομίλων του Champions League: