Facebook Pixel Bundesliga: Έσωσε την κατηγορία στα... χασομέρια η Στουτγκάρδη - Μπαράζ η Χέρτα - "Αντίο" με γκολ ο Χάαλαντ
| 2022-05-14 20:02:00

Έσωσε την κατηγορία στα... χασομέρια η Στουτγκάρδη - Μπαράζ η Χέρτα -  "Αντίο" με γκολ ο Χάαλαντ

Φινάλε «θρίλερ», όπως ήταν αναμενόμενο είχε η τελευταία αγωνιστικής της Bundesliga.

Bundesliga: Λειψία και Στουτγκάρδη ήταν οι μεγάλες κερδισμένες στις καθυστερήσεις των αναμετρήσεων με τις Αρμίνια και Κολωνία, με τους «Ταύρους» στο 90΄+2 να «ρίχνουν» στην δεύτερη κατηγορία την Αρμίνια (1-1) και ταυτόχρονα να κερδίζουν το τέταρτο και τελευταίο «εισιτήριο» για το Champions League, ενώ οι «Σουηβοί» στο ίδιο λεπτό με το 2-1 επί των «Τράγων» «έπιασαν» την Χέρτα στους 33 βαθμούς, ήταν καλύτεροι στην ισοβαθμία και παρέμειναν στην κατηγορία των «μεγάλων». Οι Βερολινέζοι από την πλευρά τους θα δώσουν μπαράζ με τον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας για να συνεχίσουν και την επόμενη σεζόν στην Bundesliga ή, σε περίπτωση ήττας να υποβιβαστούν.

Με βασικό κι αναντικατάστατο τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο η Στουτγκάρδη κατάφερε να πετύχει το θαύμα και να παραμείνει στην κορυφαία κατηγορία. Το γκολ του Έντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με την Κολωνία (θα παίξει στους προκριματικούς του Europa Conference League), σε συνδυασμό με την ήττα της Χέρτα στην έδρα της Ντόρτμουντ, διατήρησαν τους «Σουηβούς» στην Bundesliga, ενώ η Χέρτα θ΄ αναζητήσει το «εισιτήριο» παραμονής μέσω των μπαράζ.

Στο 92΄ η Λειψία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο Μπίλεφελντ (Όρμπαν) απέναντι στην Αρμίνια (1-1) και τη νέα σεζόν θα συμμετέχει στους ομίλους του Champions League, κερδίζοντας το τέταρτο και τελευταίο «εισιτήριο». Η Αρμίνια από την άλλη, ακολούθησε την Γκρόιτερ Φιρτ στη δεύτερη κατηγορία.

Τα δύο «εισιτήρια» για τους ομίλους του Europa League πήραν, η Ουνιόν Βερολίνου μετά τη νίκη της επί της Μπόχουμ με 3-2 και η Φράιμπουργκ, παρά την ήττα της στη «Μπαι Αρίνα» από την Λεβερκούζεν.

Το τελευταίο του γκολ με την φανέλα της Ντόρτμουντ πέτυχε ο Χάαλαντ, ο οποίος από την επόμενη σεζόν θ΄ αγωνίζεται στην Μάντσεστερ Σίτι, ενώ πολύ πιθανό και αυτό του Λεβαντόφσκι με την πρωταθλήτρια Μπάγερν να ήταν το τελευταίο του, καθώς θεωρείται σχεδόν βέβαιο πως η νέα χρονιά δεν θα τον βρει στο Μόναχο.