Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Θέλει δουλειά ο ΠΑΟ - Σούπερ 1ο ημίχρονο, προβλημάτισε στο 2ο και έχασε από Τσεντεβίτα - Ξεχώρισε ο Μπαλτσερόφσκι
| 2023-09-07 20:19:00

Οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 90-78 από την Τσεντεβίτα, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη Λουμπλιάνα της Σλοβενίας.

Ο Παναθηναϊκός έχασε στο δεύτερο ημίχρονο τον επιθετικό πλουραλισμό που είχε στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 90-78 από την Τσεντεβίτα στη Λιουμπλιάνα, σε φιλική αναμέτρηση.

Ο Μπαλτσερόφσκι σημείωσε 15 πόντους για τον Παναθηναϊκό, με τους Γκραντ και Βιλντόσα να σημειώνουν από 9 πόντους, τον Γκάι να προσθέτει 8 πόντους και τον Σλούκα να μοιράζει 5 ασίστ αλλά να είναι άστοχος (1/5 σουτ).

Με τους Γκριγκόνις, Γκάι... ορεξάτους από τα 6,75, οι «πράσινοι» ξέφυγαν αρχικά στο 14΄ με +12 (22-34), ενώ με τον Σλούκα να μπαίνει και αυτός στην... εξίσωση, η διαφορά ανέβηκε στη συνέχεια στο +13 (29-42). Ωστόσο, οι Σλοβένοι έδεσαν την περιφερειακή άμυνα τους, περιόρισαν το μακρινό σουτ του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 14-6, μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 43-48.

Με τον Παναθηναϊκό να χάνει την επιθετική διάρκεια του στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22΄ με 51-48, ενώ στο 28΄ ξέφυγαν για πρώτη φορά με +8 (62-54). Στον... επίλογο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα τεράστια αμυντικά κενά και την έλλειψη λύσεων στην επίθεση, πέφτοντας με το τελικό 90-78.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι «πράσινοι» παρέδωσαν δύο υπογεγραμμένες εμφανίσεις της ομάδας προκειμένου να τεθούν σε δημοπρασία για τους πλημμυροπαθείς της Σλοβενίας. Όλα τα έσοδα από το σημερινό φιλικό θα διατεθούν για το συγκεκριμένο σκοπό.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-48, 63-61, 90-78