Facebook Pixel Basket League: Τρομερός Προμηθέας ισοπέδωσε τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Πάτρας - Ο Κολοσσός άφησε την Καρδίτσα χωρίς νίκη
| 2023-11-19 19:31:00

Μετά από «μάχη» που κρίθηκε στο... νήμα, ο Κολοσσός αναδείχτηκε νικητής, με 73-67 επί της Καρδίτσας, στη Ρόδο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Basket League: Μετά από «μάχη» που κρίθηκε στο... νήμα, ο Κολοσσός αναδείχτηκε νικητής, με 73-67 επί της Καρδίτσας, στη Ρόδο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα βρέθηκε στο -3 (57-60), 5:29΄΄ πριν από τη λήξη, αλλά οι Σωτήρης Μπιλλής και Λόντον Περάντες πέτυχαν μεγάλα τρίποντα για τον 71-64 υπέρ των γηπεδούχων στα 51΄΄. Ο τελευταίος υπήρξε καταλητικός στα τέλη της 4ης περιόδου και στην 3η νίκη του Κολοσσού, σημειώνοντας 12 πόντους, μοιράζοντας 6 ασίστ και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ. Ο Λούκα Μπραϊκοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, 9 πόντους πέτυχε ο Μπιλλής, ενώ ο Νίκος Καμαριανός είχε 8 πόντους.

Κυρίως, όμως ήταν από τη γραμμή των βολών που οι παίκτες του Σεγούρα πήραν τη νίκη, καθώς είχε 20/21, ενώ η Καρδίτσα 12/17.

Οι Θεσσαλοί τα έδωσαν όλα για την πρώτη νίκη τους στην Basket League και μάλιστα εκτός έδρας, με τον Ρομέλο Ουάιτ να μετρά 20 πόντους και να μοιράζει 7 ασίστ. Έτσι, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 7 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 52-52, 73-67

Η Καρδίτσα προηγήθηκε με +13 (6-19) στο 7ο λεπτό, αλλά ο Κολοσσός ισορρόπησε και ισοφάρισε σε 19-19 στο 10ο λεπτό. Η ομάδα της Θεσσαλίας ξέφυγε με +5 (19-24) στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, αξιοποιώντας την αστοχία των γηπεδούχων. Με τον Γκάουντλοκ να ισοφαρίζει σε 33-33 στο 18ο λεπτό, ο Κολοσσός έδειξε αποφασισμένος να διεκδικήσει τη νίκη, για να δει την αντίπαλό του να κάνει νέο σερί 5-0 (33-38). Με 2/2 βολές του Πόλεϊ και λέι απ του Γόντικα, ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (37-38 σκορ ημιχρόνου).

Ο Κολοσσός παρουσιάστηκε βελτιωμένος με την έναρξη του β΄ μέρους, για το 45-40 στο 23’. H Kαρδίτσα απάντησε με τρίποντα και προσπέρασε ξανά (45-46 στο 25’). Ο υψηλός ρυθμός και η πίεση για τη νίκη είχαν ως αποτέλεσμα σωρεία λαθών για το 52-52 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα απώλεσε την ευκαιρία να... σπάσει το ρόδι, αν και ήταν μπροστά με +3 (57-60), 5:29΄΄ πριν το τέλος. Ο Μπιλλής με ένα καθοριστικό τρίποντο διαμόρφωσε το 64-60 στο 38'. Η Καρδίτσα μείωσε με τον Ουάιτ σε 66-64, για να ευστοχήσει έξω από τα 6.75 ο Περάντες για το +5 του Κολοσσού (69-64 στο 39ο λεπτό). Ο Περάντες διαμόρφωσε και το 71-64 με λέι απ, ήταν εύστοχος και σε 2/2 βολές (73-66), με τον Δίπλαρο να διαμορφώνει με 1/2 βολές το τελικό 73-67.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κούρο Σεγούρα): Τζόργκενσεν 4, Ουτόμι 3 (1), Μπραϊκοβιτς 18 (1), Πόλεϊ 4, Περάντες 12 (2), Γκάουντλοκ 7 (1), Κολοβέρος 6, Μπίλλης 9 (1), Καμαριανός 8 (1), Γόντικας 2

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 20, Μπιουκάναν 7 (1), Κλάσεν 9 (1), Σμιθ 10 (1), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 6, Δίπλαρος 6 (1), Χρηστίδης, Αβδάλας, Σάιμπερτ 3 (1)

Με επιμέρους σκορ 33-17 στη 2η περίοδο, ο Προμηθέας έστειλε ηχηρό μήνυμα στον Απόλλωνα για το ποια ομάδα είναι... αφεντικό στην Πάτρα, για να νικήσει με κατοστάρα και μεγάλη διαφορά, 106-68, τον συμπολίτη του, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League. O Χάντερ Χέιλ σημείωσε 25 πόντους από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που στο ημίχρονο είχε ήδη πετύχει 61 πόντους! Διψήφιοι ήταν για τους νικητές και οι Ρέινολντς, Κάουαν, Κόφεϊ, Χρυσικόπουλος. Αυτή ήταν η 5η νίκη του Προμηθέα που παρέμεινε αήττητος εντός έδρας σε τέσσερα ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα και μετρά 12 βαθμούς. Στο 1-6 υποχώρησε ο Απόλλων, ο οποίος μετρά τρεις ήττες στα ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια του. Ο Ντέσμοντ Ουάσινγκτον σημείωσε 20 πόντους, ενώ double double σημείωσε ο Τσαντ Μπράουν με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68

Ένα δεκάλεπτο είχε διάρκεια η αντίσταση του Απόλλωνα... το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-22 στο 7ο λεπτό με λύσεις από τον Μουράτο που στην πρώτη περίοδο σημείωσε 14 πόντους. Ο Προμηθέας, πάντως κατάφερε να βρίσκεται μπροστά με βραχεία κεφαλή, 28-27, στο τέλος της 1ης περιόδου. Μετά το 34-36 δια χειρός Σκορδίλη, ο Χέιλ πήρε το... όπλο του και με δικό του σερί ο Προμηθέας ξέφυγε με 44-34. Ο Απόλλων δεν είχε απαντήσεις και είδε τον αντίπαλό του να ξεφεύγει με +17 (61-44) στο τέλος του α΄ μέρους. Με τους Ρέινολντς και Κάουαν να παίρνουν τη σκυτάλη από τον Χέιλ, ο Προμηθέας πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο για το +27 (82-55). Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος με τον Απόλλωνα να περιμένει να τελειώσει το... μαρτύριο.

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Ξενικάκης, Καλογερόπουλος Φ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 14 (3), Κόνιαρης 11 (3), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ετσενίκε 7, Χέιλ 25 (5), Κάουαν 13 (3), Πλώτας, Μπαζίνας 5 (1), Λάγιος, Κόφι 11 (1), Στίβενς 8, Καραγιαννίδης 2

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Δελέγκος): Μπλέιλοκ, Όσμπορν 6 (2), Σαλούστρος (3 ριμπάουντ), Μπράουν 17, Μουράτος 14 (2), Ουάσινγκτον 20 (2) , Σκορδίλης 6, Βισσαρίου, Καφέζας, Γκιουζέλης 5, Κογιώνης