Facebook Pixel Ακυρώθηκε ο τρίτος Αράι, 27ος ο Παπαμιχαήλ
| 2016-08-19 18:10:00

Ακυρώθηκε ο τρίτος Αράι, 27ος ο Παπαμιχαήλ

Πολύ καλή προσπάθεια από τον Έλληνα βαδιστή.

Ο Σλοβάκος παγκόσμιος πρωταθλητής του Πεκίνου, Ματέι Τοτ, ήταν ο μεγάλος νικητής στα 50χλμ. βάδην με χρόνο 3 ώρες 40:58. Με αντεπίθεση στο τέλος κατάφερε να προσπεράσει τον Αυστραλό Ολυμπιονίκη του Λονδίνου (μετά την αφαίρεση του μεταλλίου από τον Ρώσο Κριντιάπκιν) Τζάρεντ Τάλεντ, ο οποίος προπορευόταν για μεγάλο διάστημα και τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 3:41:16.

Τρίτος τερμάτισε ο Ιάπωνας Χιροόκι Αράι με 3:41:24, όμως μετά το τέλος του αγώνα, ακυρώθηκε, καθώς στο τελευταίο χιλιόμετρο έσπρωξε βαδιστή για να περάσει κι έτσι το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Καναδός Ιβαν Ντάνφι με 3:41:38.

Στην 27η θέση τερμάτισε ο Αλέξανδρος Παπαμιαχήλ. Ο Έλληνας βαδιστής, ο οποίος έτρεξε και στα 20χλμ. και πήρε την 20η θέση, ολοκλήρωσε τον σημερινό επίπονο αγώνα με χρόνο 3 ωρες 59:21.