Facebook Pixel Sportdog.gr | «Βασιλιάς» στο Παλατάκι ο Ολυμπιακός!
| 2017-11-25 18:59:00

«Βασιλιάς» στο Παλατάκι ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες νίκησαν εύκολα με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ.

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι πρωταθλήματος στο βόλεϊ, καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε και μάλιστα σχετικά άνετα τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ.

Aυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον ΠΑΟΚ που είχε αρκετούς παίκτες σε κακή μέρα ανάμεσα στους οποίους και ο Γκόμεζ, που αποτελεί το μεγάλο του επιθετικό όπλο. Οι Θεσσαλονικείς δεν πήραν παιχνίδι από το κέντρο ενώ εμφάνισαν και προβλήματα στην υποδοχή. Από την άλλη ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να είναι αήττητος στο πρωτάθλημα με μόλις ένα χαμένο σετ. Οι Πειραιώτες πήραν παιχνίδι από όλους σχεδόν τους παίκτες τους έχοντας σε καλή μέρα και τον Πολωνό πασαδόρο Φαμπιάν Ντρζίζγκα.
Καλύτερα μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ και πήρε μικρό, αλλά σταθερό, προβάδισμα δύο-τριών πόντων. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν πρώτη φορά στο 13-13, με δύο πόντους του Αλεξίεφ, ενώ Οϊβάνεν και Μπέμε έφεραν ξανά το ματς στα ίσα στο 16-16, με ένα λάθος του Γκόμεζ να τους δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα (16-17). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβάζει στροφές, οδηγώντας σε εύκολα λάθη τον ΠΑΟΚ και με σχετική ευκολία έκανε το 1-0 στα σετ.

Τα λάθη κυριάρχησαν στην αρχή του δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που πήραν το μικρό προβάδισμα αυτή τη φορά. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και ηγήθηκε μετά το 11-11, με σερί από σερβίς του Τακουρίδη, ενώ έφτασε στο +4 στο 17-13. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο (21-20), όμως Τακουρίδης και Σακόγλου οδήγησαν τον «δικέφαλο του Βορρά» στο 1-1.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με κάτω τα χέρια στο τρίτο σετ, αναλώθηκε σε εύκολα λάθη και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε άψογα. Με κυριαρχία στο μπλοκ, οι ερυθρόλευκοι πήραν ευρύ προβάδισμα και έκαναν το 2-1 σετ με χαρακτηριστική άνεση (14-25), φτάνοντας να προηγείται ακόμα και με 9-20.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά και στο τέταρτο σετ, φτάνοντας στο +5 (5-10). Λάθη του Ολυμπιακού και επιθέσεις Γκόμες -που άρχισε να ανεβάζει στροφές- και Τακουρίδη μείωσαν για τον ΠΑΟΚ (10-12). Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 5 για τον Ολυμπιακό (18-13 και 20-15), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με σερί 4-0 έχοντας τον Παντακίδη στο σερβίς. Οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο σταθεροί στους τελευταίους πόντους, με μπλοκ του Αλεξίεφ στον Σαφράνοβιτς και μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν να τελειώνουν το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 14-25, 21-25