Facebook Pixel Sportdog.gr | Στον τελικό ο ΠΑΟΚ με μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Ολυμπιακό – Δεν χάνεται η κούπα!
| 2018-04-20 20:02:00

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 3-2 στον ημιτελικό Κυπέλλου.

Με μεγάλη ανατροπή και παρότι βρέθηκε να χάνει και 1-0 και 2-1, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξάγεται στη Ρόδο και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό. Ο Δικέφαλος θα μάθει τον αντίπαλό του σε λίγες ώρες από τον ημιτελικό Ηρακλής - Παναθηναϊκός.

Ο ΠΑΟΚ κάνοντας την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση στις εγχώριες διοργανώσεις νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ και προκρίθηκε στο τελικό του φάιναλ-4 του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών που διεξάγεται στο Φαληράκι της Ρόδου. Παρουσία 2.000 φίλων του βόλεϊ και μετά από συγκλονιστικό αγώνα 137 λεπτών ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια τη νίκη αφού προηγουμένως ανέτρεψε το εις βάρος του 2-1 σετ.

Με όπλο το μπλοκ, κορυφαίους τους Κουμεντάκη, Πελεκούδα, Τακουρίδη και τον Γκιον να καλύπτει από το δεύτερο σετ το κενό του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη ήττα στην εφετινή σεζόν. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 3ο σετ έδειξαν να μένουν από δυνάμεις, έχασαν την συνοχή τους στην υποδοχή. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-5 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 9-6 και στη συνέχεια με νέα διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Ράουβερντινκ και καλό σερβίς του Πελεκούδα πήρε τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί στον τελικό που θα γίνει το Σάββατο 21 Απριλίου στις 17.00 και θα έχει αντίπαλο είτε τον Ηρακλή είτε τον Παναθηναϊκό. Εκεί θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο κυπέλλου μετά το 2015 στη Σύρο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης