Facebook Pixel Sportdog.gr | Νέο ρεκόρ ο Γκολομέεβ – Κατετάγη τέταρτος στον τελικό
| 2018-08-07 19:09:00

Νέο ρεκόρ ο Γκολομέεβ – Κατετάγη τέταρτος στον τελικό

Μεγάλη εμφάνιση από τον Έλληνα Κολυμβητή στον τελικό των 50 μέτρων πεταλούδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου στην Γλασκώβη.

Την τέταρτη θέση στον τελικό τωμ 50 μέτρων πεταλούδα πήρε ο Κριστιάν Γκολομέεβ που θα μπορούσε να είχε κατακτήσει ένα μετάλλιο. Ο 25χρονος κολυμβητής τερμάτισε την απόσταση σε 23.19 δευτερόλεπτα βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος. Ο Γκολομέεβ βελτίωσε άλλες δύο φορές το ρεκόρ του στον προκριματικό και στον ημιτελικό.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αντρέι Γκοβόροφ από την Ουκρανία με χρόνο 22.48 δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μπέντζαμιν Πράουντ με χρόνο 22.78 δευτερόλεπτα ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Όλεγκ Κόστιν από τη Ρωσία με χρόνο 22.97 δευτερόλεπτα.